Trwa ładowanie...
d13c2h1
25-04-2007 07:30

Inteligencja nie gwarantuje bogactwa

Chociaż osoby o wyższym IQ zarabiają zazwyczaj więcej niż pozostali, ludzie o IQ poniżej przeciętnej są równie majętni, jak ci żyjący w podobnych okolicznościach, ale osiągający wyższe wyniki w teście inteligencji. Badania związku inteligencji i zamożności potwierdziły również, że wielu wyjątkowo inteligentnym ludziom nieobce są kłopoty finansowe.

d13c2h1
d13c2h1

Jay Zagorsky z Centrum Badań Zasobów Ludzkich na Ohio State University, analizował związek pomiędzy inteligencją a bogactwem i finansowymi problemami.

Zagorsky zauważył, że dla większości ludzi sukces finansowy oznacza coś więcej niż dobre zarobki. Chodzi o zgromadzenie pewnych zapasów, które ze spokojem pozwolą człowiekowi przetrwać życiowe zakręty i przygotować się na emeryturę.

Zagorsky analizował dane z większego i trwającego od 1979 r. badania niemal 7,5 tys. Amerykanów, obecnie po czterdziestce. Jego uczestnicy wypełniali test inteligencji i odpowiadali na pytania o dochody i całość posiadanego majątku. O ich ewentualnych problemach finansowych miały świadczyć informacje na temat przekraczania limitów kart kredytowych, nie płacenia rachunków i tego, czy kiedykolwiek zgłaszali bankructwo.

Badania potwierdziły, że ludzie o wyższych wynikach w testach IQ zwykle mają wyższe dochody niż osoby mniej inteligentne. Naukowcy ustalili, że z każdym kolejnym punktem w testach IQ roczne dochody zwiększały się o 202-616 dolarów. W sumie średnia różnica dochodów ludzi z wynikiem IQ w normie - oraz osób, które w teście IQ uzyskały wynik o około 30 punktów lepszy - przekłada się na różnicę w rocznych zarobkach wynoszącą od 6 tys. do 18 tys. dol.

d13c2h1

Gdy jednak doszło do oceny całości majątku oraz kłopotów finansowych ludzie o inteligencji poniżej średniej oraz średniej wypadali dobrze w porównaniu z tymi najbardziej inteligentnymi.

Badanie nie wykazało wyraźnego związku pomiędzy ogólną zasobnością badanych a ich inteligencją. Jak to jednak możliwe, że osoby o wysokim IQ i zarabiające średnio więcej niż inni w ogólnym rozrachunku nie mają więcej niż tamci? Zagorsky sugeruje, że ludzie mający wysokie wyniki testu IQ po prostu nie oszczędzają tyle, co inni.

Wyniki badania związku poziomu inteligencji i skali kłopotów finansowych nie były jednoznaczne. Np. grupa ludzi mających debet na kartach kredytowych rośnie z 7,7%. wśród osób z IQ wynoszącym do 75 punktów - do ok. 12% wśród osób z IQ równym 90. Później grupa ta kurczy się i znów rośnie.

Podobne wyniki uzyskano z analiz zbieżności inteligencji oraz bankructwa i nie płacenia rachunków.

d13c2h1

Najmniej kłopotów finansowych wśród badanych ludzi mają ci inteligencji nieco powyżej przeciętnej - zwrócił uwagę Zagorsky.

Aby się przekonać, że inteligencja i zamożność nie zawsze idą w parze, wystarczy spojrzeć na parkingi amerykańskich uniwersytetów - zauważył Zagorsky. Profesorowie to z reguły bardzo mądrzy ludzie. Ale kiedy spojrzysz na uniwersytecki parking, nie znajdziesz tam wielu rolls royce'ów, porsche czy innych drogich samochodów. Zamiast nich masę starych, tanich gruchotów - wyjaśnił naukowiec.

d13c2h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13c2h1
Więcej tematów