PolskaInscenizacja przyjazdu Paderewskiego na poznański dworzec

Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego na poznański dworzec

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na poznański dworzec kolejowy rozpoczęła w środę w Poznaniu obchody 94. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

W 1918 r. przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował ten jedyny zwycięski w historii Polski zryw niepodległościowy.

Zabytkowy pociąg ciągnięty przez parowóz wjechał na wyremontowany w ubiegłym roku Dworzec Letni. W inscenizacji uczestniczyło ponad 200 osób. Przywitali przybysza okrzykami: niech żyje! Odtwórca roli Paderewskiego w wygłoszonym przemówieniu wezwał do walki o wolną Wielkopolskę i Polskę tak, jak zrobił to w 1918 roku wybitny pianista i polityk.

Ryszard Łuczak, szef Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego, który jest organizatorem inscenizacji, przypomniał zebranym wkład Paderewskiego w budowanie tworzącego się państwa polskiego.

- Z roku na rok coraz więcej poznaniaków uczestniczy w naszej inscenizacji, świadomość społeczna rośnie. Zwycięskie powstanie sprzed ponad dziewięćdziesięciu lat zasługuje na jak najszersze nagłośnienie. Niestety, w podręcznikach historii wciąż zajmuje ono zaledwie kilka linijek - powiedział Łuczak.

Impreza zakończyła się koncertem kolęd i pieśni patriotycznych.

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowane w Poznaniu na czwartek poświęcone będą dowódcy powstania, gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu w 145. rocznicę jego urodzin i 75. rocznicę śmierci. Odbywać się będą przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Zaplanowano też mszę świętą oraz inscenizacje na ulicach miasta, przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Rekonstruktorzy pokażą scenki potyczek i walk ulicznych z oddziałami pruskimi.

Część uroczystości rocznicowych odbędzie się następnego dnia w Warszawie. Po mszy w intencji powstańców wielkopolskich uroczystości odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie złożone zostaną kwiaty na mogiłach powstańców spoczywających na cmentarzu wojskowym.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie te wróciły do Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)