Trwa ładowanie...
isis

Indonezja: mężczyzna powiązany z ISIS dokonał zamachu

Mężczyzna powiązany z tzw. Państwem Islamskim zdetonował bombę i podpalił budynek w Bandungu, na zachodzie indonezyjskiej wyspy Jawa. Według szefa krajowej policji, mężczyzna domagał się uwolnienia z więzień islamistycznych bojowników.

Share
Indonezja: mężczyzna powiązany z ISIS dokonał zamachu
Źródło: REUTERS
d2i6t02

Do wybuchu doszło w poniedziałek rano około 50 metrów od budynku lokalnych władz w Indonezji. Następnie mężczyzna wszedł do urzędu z bronią. Według policji, w plecaku najprawdopodobniej miał bombę. Gdy policjanci kazali mu się poddać, rzucił w ich kierunku ładunek wybuchowy.

Rzecznik policji z Jawy Zachodniej Yusri Yunus poinformował, że napastnik został postrzelony w brzuch. Następnie uciekł do pobliskiego budynku, a na telewizyjnych zdjęciach z operacji widać, jak policja szturmuje budynek, w którym schronił się napastnik. Z górnych pięter wydobywają się kłęby dymu. Napastnik został schwytany, ale zmarł w drodze do szpitala.

d2i6t02

Szef krajowej policji Tito Karnavian powiedział, że mężczyzna, który na pustym placu zdetonował tzw. bombę szybkowarową, należał do organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD). Jej członkowie mają kontakty z Indonezyjczykiem Bahrunem Naimem, który walczy w szeregach ISIS w Syrii i zainicjował kilka ataków przeprowadzonych przez JAD w Indonezji.

Ale rzecznik policji z Jawy Zachodniej Yusri Yunus poinformował, że w atak zamieszana mogła być jeszcze jedna osoba. Świadkowie widzieli dwóch mężczyzn, którzy przyjechali na motocyklu na plac, gdzie następnie doszło do eksplozji. Po wybuchu świadkowie widzieli, jak jeden z mężczyzn opuszcza plac.

Indonezyjski problem z terroryzmem

Indonezja jest najliczniejszy krajem muzułmański na świecie. Po zamachach na wyspie Bali w 2002 roku, w których zginęły 202 osoby, władze Indonezji rozpoczęły akcje zapobiegające zamachom w przyszłości. Ruszono z ofensywą wymierzoną w radykalnych islamistów, która według ekspertów osłabiła najbardziej niebezpieczne siatki.

Jednak w ostatnim czasie tzw. Państwu Islamskiemu udało się odbudować swoją indonezyjską filię. W styczniu 2016 roku w samobójczych zamachach bombowych i strzelaninie w centrum Dżakarty śmierć poniosło czterech cywilów i czterech napastników. Był to pierwszy atak w Indonezji, do którego przyznało się ISIS i pierwszy zamach na taką skalę od 2009 roku. W innych niedawnych atakach ginęli tylko napastnicy lub były one udaremniane przez policję.

d2i6t02

Podziel się opinią

Share
d2i6t02
d2i6t02
Więcej tematów