Indonezja instaluje oryginalny Windows
Tysiące nielegalnych kopii Windowsa, używanych przez indonezyjskie instytucje rządowe, zostaną zniszczone. Tak realizowana jest umowa pomiędzy firmą Microsoft oraz rządem Indonezji.
Indonezyjski rząd zawarł porozumienie z firmą Microsoft, na mocy którego rząd zwróci producentowi oprogramowania jednego dolara za każde stanowisko komputerowe, na którym zainstalowana jest nielegalna kopia systemu operacyjnego. W zamian za tak wspaniałomyślny gest amnestii Indonezja zakupi w przyszłości oprogramowanie Microsoftu.
Dodajmy, że Indonezja ma jeden z najwyższych na świecie, obok Wietnamu, Ukrainy, Chin oraz Zimbabwe, wskaźników użytkowania pirackich wersji oprogramowania.
Umowa pomiędzy Microsoftem i rządem Indonezji dotyczyć może nawet do 50 000 komputerów zawierających nielegalną wersję systemu operacyjnego. Pomysł na amnestię zrodził się podczas wizyty prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono w siedzibie Microsoftu, w Seattle, gdzie spotkał się on z Billem Gatesem.
Problem piractwa komputerowego w Azji jest sprawą coraz poważniejszą. Przeprowadzone przez Business Software Alliance (BSA) badania wskazują, że ponad połowa oprogramowania wyprodukowanego na terenie Azji w 2004 roku była nielegalna. Straty wynikłe z piractwa komputerowego sięgnęły prawie 8 miliardów dolarów.