Trwa ładowanie...
d2od853

Incydent w Zatoce Perskiej. Iran przechwycił statek towarowy

Statek towarowy "Maersk Tigris", pływający pod banderą Wysp Marshalla, został zajęty przez irańską marynarkę i skierowany do portu Bandar Abbas z powodu niespłaconych długów - poinformował przedstawiciel irańskiej organizacji portowej.

Share
d2od853

Odpowiedzialny za sprawy morskie w stowarzyszeniu irańskich portów Hadi Haghszenas powiedział irańskiej agencji Tasnim, że "nakaz konfiskaty statku został wydany przez sąd i ma związek" z duńską firmą Maersk. Firma ta wyczarterowała jednostkę towarzystwu Rickmers Shipmanagement, które ją eksploatuje.

Także inna półoficjalna irańska agencja - Fars - podała, powołując się na "poinformowane źródło", że powodem konfiskaty jednostki był spór handlowy z administracją irańskich portów. Natury tego sporu jednak nie sprecyzowano.

Statek został zawrócony na wysokości cieśniny Ormuz po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez irańskie łodzie patrolowe, które skierowały jednostkę głębiej na irańskie wody terytorialne - informował wcześniej Pentagon.

d2od853

- Na pierwszy rzut oka wygląda to na zachowanie prowokacyjne, ale nie znamy na razie wszystkich faktów - mówił na briefingu prasowym w Pentagonie rzecznik ministerstwa obrony USA płk Steve Warren.

Według Warrena irańskim łodziom, którzy było pięć lub sześć, towarzyszył okręt irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Po wysłaniu przez "Maersk Tigris" sygnału SOS amerykańskie siły w regionie wysłały niszczyciel USS Farragut, aby monitorował sytuację. Towarzyszą mu samoloty rozpoznawcze - dodał.

Warren przekazał, że na pokładzie towarowej jednostki nie było żadnych amerykańskich obywateli. Wskazał, że w incydencie nikt nie ucierpiał.

d2od853

Irańska telewizja państwowa sprecyzowała, że na pokładzie było 24 członków załogi, pochodzących z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Rumunii i Birmy. Kapitan jednostki to Bułgar.

Rzecznik firmy Maersk, z siedzibą w Kopenhadze, cytowany przez AFP, podkreślił, że "statek nie należy do niej, a załoga nie jest przez nią zatrudniona".

Wyspy Marshalla są niezależnym państwem stowarzyszonym z USA. Rzecznik Pentagonu podkreślił, że amerykańskie władze mają "pewne zobowiązania", jeśli chodzi o obronę interesów Wysp Marshalla; nie był jednak pewien, czy dotyczą one tej konkretnej sytuacji.

W 2013 roku irańska marynarka przetrzymywała przez miesiąc indyjski zbiornikowiec, który według Teheranu zanieczyszczał wody Zatoki Perskiej. Według indyjskich mediów faktycznym powodem mogły być jednak represje po decyzji Indii o zwrócenie się do Iraku w sprawie dostaw ropy naftowej.

d2od853

Podziel się opinią

Share
d2od853
d2od853
Więcej tematów