Trwa ładowanie...
d3rha6x

Incydent nad Bałtykiem. Rosyjski samolot wykonał "niebezpieczny manewr"

• Rosyjski Su-27 wykonał beczkę nad amerykańskim RC-135
• Stany Zjednoczone uważają manewr za niebezpieczny
• To kolejny tego typu incydent w ostatnich tygodniach
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski myśliwiec Su-27
Rosyjski myśliwiec Su-27 (Wikimedia Commons, Fot: Vitaly V. Kuzmin)
d3rha6x

Rosyjski myśliwiec Su-27 wykręcił beczkę nad amerykańskim samolotem zwiadowczym RC-135 w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - poinformowała telewizja CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli sektora obronności USA w regionie Morza Bałtyckiego.

Rosyjska maszyna leciała obok amerykańskiej w odległości ok. 30 metrów, a następnie odwróciła się i przeleciała nad nią. Stany Zjednoczone - jak podaje CNN - uważają taki manewr za niebezpieczny.

To kolejny tego typu incydent w ostatnich tygodniach. 14 kwietnia rosyjski myśliwiec przechwytujący Su-27 namierzył samolot amerykańskich sił powietrznych RC-135. Maszyna ta, skonstruowana na bazie transportowego Boeinga 707, przeznaczona jest do misji wywiadowczych. Jak poinformował komandor Danny Hernandez, SU-27 zbliżył się na odległość 15 metrów od skrzydła amerykańskiego samolotu, po czym wykonał manewr beczki, rozpoczynając z lewej strony RC-135, przelatując nad nim i kończąc po prawej stronie. Amerykanie podkreślają, że ich maszyna cały czas znajdowała się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, a manewr rosyjskiego myśliwca określają mianem nieprofesjonalnego i niebezpiecznego działania.

Incydent miał miejsce dwa dni po tym, jak nieuzbrojone rosyjskie myśliwce bombardujące wykonały serię symulowanych ataków na amerykański niszczyciel USS "Donald Cook". Waszyngton, który uważa działania Rosjan za prowokacje, złożył kanałami woskowymi oficjalny protest w Moskwie.

d3rha6x

Podziel się opinią

Share

d3rha6x

d3rha6x
Więcej tematów