ŚwiatInauguracja roku Jana Karskiego w USA

Inauguracja roku Jana Karskiego w USA

Dwoma koncertami muzyki klasycznej zainaugurowano w Stanach Zjednoczonych rok Jana Karskiego. Amerykanie mogli się też zapoznać z wystawą poświęconą życiu i działalności Polaka, który w czasie II wojny światowej informował zachodnich przywódców o zbrodni Holokaustu.

Inauguracja roku Jana Karskiego w USA
Źródło zdjęć: © PAP/TVP | Reneusz Sobieszczuk

W centrum koncertowym Strathmore w Waszyngtonie wystąpiła Narodowa Orkiestra Filharmoniczna pod batutą polskiego dyrygenta Michała Dworzyńskiego oraz amerykański pianista Brian Ganz. Wykonali oni utwory Chopina, Moniuszki i Mozarta. - Byłem bardzo zainspirowany postawą Jana Karskiego. Podczas koncertu świętowaliśmy dobra stronę człowieczeństwa - stwierdził Ganz.

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf powiedział Polskiemu Radiu, że obchody roku Jana Karskiego w USA pomogą przełamywać stereotypy na temat Polaków. "W Ameryce jest wiele stereotypów, nie wszystkie są pozytywne, a nie pamięta się o pięknych przykładach bohaterstwa w czasach kiedy to bohaterstwo naprawdę wiele znaczyło" - podkreślił Schnepf.

Występy zorganizowała polska ambasada w Waszyngtonie oraz Centrum Muzyczne Strathmore. Po koncertach setki widzów odwiedziły wystawę poświęconą Janowi Karskiemu, na której poza zdjęciami i opisem dokonań bohaterskiego Polaka, pokazano komiks o jego misji.

Do Senatu USA wpłynął ponadpartyjny projekt rezolucji ws. ustanowienia dnia 24 kwietnia 2014 roku "Dniem Jana Karskiego", tak by uhonorować słynnego emisariusza polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej w przypadającą tego dnia 100. rocznicę jego urodzin.

Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Zmarł w lipcu 2000 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 honorowe obywatelstwo Izraela. Prezydent Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 roku. Wojenne wspomnienia Karskiego pt. "Tajne państwo" zostały opublikowane w 1944 roku. Książka została niedawno wznowiona. Jej angielskie wydanie ukazało się nakładem

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)