Trwa ładowanie...

Imieniny Ulicy Święty Marcin 2015 - kolorowy korowód, koncerty i rogale

11 listopada najbardziej kolorowym i radosnym miastem w Polsce jak co roku będzie Poznań. Tego dnia mieszkańcy nie tylko objadają się rogalami świętomarcińskimi, ale też podziwiają kolorową paradę przechodzącą główną ulicą centrum miasta.

Share
Imieniny Ulicy Święty Marcin 2015 - kolorowy korowód, koncerty i rogale
Źródło: WP, Fot: Sławomir Kowalewski
d2y4n2f

11 listopada w całej Polsce obchodzone jest święto Niepodległości, w Poznaniu także, ale tutaj głównym powodem świętowania jest jednak dzień Świętego Marcina. Już od XIX wieku tradycją jest zajadanie się tego dnia rogalami świętomarcińskimi - specjalnymi smakołykami, które zgodnie z prawem wolno wypiekać tylko w Poznaniu i kilku podpoznańskich miejscowościach.

Ponieważ główna ulica przebiegająca przez ścisłe centrum Poznania nazywa się właśnie Święty Marcin, władze miasta od lat 11 listopada organizują jej huczne imieniny. Ich największą atrakcją jest korowód Świętego Marcina - wielka kolorowa parada, w której można podziwiać szczudlarzy i różnego rodzaju performerów na platformach. W korowodzie nie może też rzecz jasna zabraknąć jadącego na koniu Świętego Marcina w stroju rzymskiego legionisty.

d2y4n2f

W tym roku korowód wyruszy sprzed kościoła pw. Świętego Marcina o godz. 14, by mniej więcej pół godziny później dotrzeć do sceny mieszczącej się przed CK Zamek. Tutaj Święty Marcin odbierze z rąk prezydenta Poznania symboliczne klucze do miasta, co stanowi symboliczne rozpoczęcie świętowania. Warto przyjść przed CK Zamek wcześniej, ponieważ już od godz. 11 będą tu funkcjonować stoiska gastronomiczne, przede wszystkim serwujące tego dnia oczywiście rogale świętomarcińskie.

Przez cały dzień wzdłuż całej ulicy i jej podwórkach będą odbywały się różnego rodzaju działania animacyjne, w tym m.in. potańcówka z zespołem Swing Craze. O godz. 18 na scenie wystąpi Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, a godz. 19.30 zagra główna muzyczna gwiazda imprezy – Lech Janerka z zespołem.

Imieniny Ulicy Święty Marcin zakończy zaplanowany na godz. 21 pokaz sztucznych ogni.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2y4n2f

Podziel się opinią

Share
d2y4n2f
d2y4n2f
Więcej tematów