Imię papieża wskaże jego politykę
Już wkrótce świat pozna nowego papieża i usłyszy, jakie symboliczne imię przyjmie zwierzchnik Kościoła katolickiego. To imię będzie zapowiedzią polityki, jaką przyjmie biskup Rzymu.
Być może nowy papież, jak Papież Jan Paweł II, podejmie się spuścizny swoich poprzedników, lub też, jak Jan Paweł I, swoje imię stworzy z imion dwóch poprzedników. Nowy zwierzchnik Kościoła może też przyjąć imię jednego z papieży, którego nauka miała na niego największy wpływ, bądź imię jednego z apostołów.
Jeśli wybrałby imię Pius XIII, może to sygnalizować, że w swej polityce będzie skupiał się na doktrynie, ku zadowoleniu tradycjonalistów. Imię Jan XXIV odwoływałoby się do papieża, który zmienił kierunek działania współczesnego Kościoła, zwołując Sobór Watykański II.
Nie ma zgody wśród historyków co do wielkości dawnych papieży, ale w jednym są zgodni - w historii Watykanu było kilku papieży, którzy mieli wielki wpływ na obecny kształt kościoła, proklamując kluczowe doktryny, na nowo definiując strukturę Kościoła. Ich działania miały istotny wpływ na związek wiernych z Kościołem.
Wielebni John O'Malley, profesor Zachodniej Szkoły Jezuickiej Teologii, oraz Richard McBrien, profesor z Notre Dame, autor "Biografii papieży", zapytani o 10 papieży, którzy mieli największy wpływ na Kościół, obaj wskazali Jana XXIII. Pozostałe wskazania duchownych nie były zgodne.
Przeczytaj artykuł: USToday - Shapers of today's church