Trwa ładowanie...

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW: Silny wiatr na południu Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla pięciu województw, w których pojawi się silny wiatr. Jego prędkość w porywach może sięgnąć nawet 90 km/h.
Share
Pogoda. IMGW ostrzega przed wietrznym weekendem na południu Polski
Pogoda. IMGW ostrzega przed wietrznym weekendem na południu PolskiŹródło: Jerzy Pawleta / Forum, Fot: RM, Jerzy Pawleta / Forum
d292qkt

Weekend w Polsce zapowiada się ciepło. Do kraju dotarł strumień bardzo ciepłej masy powietrza z południowej części Europy. Temperatury wzrosną w wielu regionach powyżej 20 stopni Celsjusza.

Szczególnie ciepło zrobi się od południowego zachodu po centrum, gdzie spodziewać możemy się 21-25 stopni. W skali całego kraju średnia temperatura powinna oscylować na poziomie 20 stopni. Wzdłuż wybrzeża i na krańcach północno-wschodnich termometry mogą pokazać 17-18.

Pogoda. IMGW ostrzega. Temperaturę odczuwalną obniży wiatr

Zwiększona różnica ciśnień przyniesie także wyczuwalny wzrost prędkości wiatru.

d292qkt

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla południowych powiatów województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego.

Wiatr - jak przekazuje IMGW - ma wiać ze średnią prędkością od 30 km/h do 40 km/h, a w porywach do 90 km/h, z kierunków południowych. W górach i w obszarach podgórskich występować będzie wiatr fenowy (tzw. halny).

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

d292qkt

Jak informuje IMGW w całym kraju warunki biometeo będą niekorzystne, a przejściowo obojętne. Wszystko za sprawa silnego i porywistego wiatru, który może wzmagać uczucie zimna, pomimo wyższej temperatury, niż w ciągu ostatnich kilku dni.

Remont w prezencie: odcinek 6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d292qkt

Podziel się opinią

Share
d292qkt
d292qkt
Więcej tematów