Trwa ładowanie...
Reuters
wojna w Ukrainie
oprac. AK
10-05-2022 02:34

Im też Rosja odetnie gaz? Niemcy się szykują

Niemcy nie planują na razie rezygnować z rosyjskiego gazu. Obawiają się jednak, że może o tym zdecydować Rosja, tak jak zrobiła to w przypadku Polski i Bułgarii. Dlatego - jak wiadomo nieoficjalnie - już się szykują.

Niemcy szykują się na na ewentualne odcięcie dostaw gazu przez Rosję Niemcy szykują się na na ewentualne odcięcie dostaw gazu przez Rosję Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczy�ski
d2nhqge

O przygotowaniach Niemiec na ewentualne odcięcie dostaw gazu przez Rosję pisze Reuters. Jak czytamy, całkowite uniezależnienie się od surowca od Władimira Putina nie uda się wcześniej niż w 2024 r., dlatego Niemcy chcą mieć plan awaryjny.

Niemiecki rząd, a konkretnie Ministerstwo Gospodarki szykuje pakiet ustaw. Chce m.in. mieć możliwość zajęcia firm i infrastruktury gazowej w kraju należącej do firm rosyjskich.

d2nhqge

Ponadto, w ramach pakietu przewidziano wsparcie finansowe firm energetycznych, które jako pierwsze odczułyby wzrost cen.

Parada zwycięstwa czy jej parodia? Tak świętują 9 maja w Rosji

Niemcy myślą też o nacjonalizacji rosyjskich firm, m.in. rafinerii PCK należącej do Rosneftu. Jednak, jak zaznacza Reuters, nacjonalizacja miałaby być sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a nie karą nałożoną na Rosję.

Co więcej, według ustaleń agencji Reutera, Niemcy rozważają, kto miałby mieć priorytet w dostawach gazu w przypadku odcięcia dostaw z Rosji i braków surowca. Opcją braną pod uwagę jest umożliwienie dostaw w pierwszej kolejności do fabryk i zakładów produkcyjnych, a nie do gospodarstw domowych, co byłoby odwrotnością dotychczasowej polityki.

d2nhqge

Na razie Rosja od dostaw gazu odcięła Polskę i Bułgarię.

Czytaj również:

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nhqge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2nhqge
Więcej tematów