Trwa ładowanie...
d1t4djx
05-11-2002 16:29

Ile prywatności w państwie?

Ile ze swej prywatnej sfery obywatel może ujawnić na rzecz państwa, tak mogło ono zapewnić mu bezpieczeństwo oraz właściwą jakość usług publicznych - tak brzmi podstawowe pytanie związane z przyszłością systemu ewidencji ludności, dokumentów osobistych i związanych z nim systemów teleinformatycznych pozostających w gestii MSWiA. Przedstawiciele ministerstwa uważają, że prace nad tym, jaka powinna być rola Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności - PESEL, nie mogą być prowadzone "w zaciszu gabinetów". Dyskusja nad nimi musi mieć charakter publiczny.

d1t4djx
d1t4djx

(inf.własna)

Temat, gdzie kończy się prywatność, a zaczynają się obowiązki państwa jest niezwykle drażliwy społecznie. W sposób bezpośredni dotyka tak istotnych dla każdego z nas zagadnień jak: prawo do prywatności, wolności osobistych, czy bezpieczeństwa w wymiarze osobistym i ogólnospołecznym.

Jednocześnie zagadnienia te bezpośrednio dotyczą sposobu transformacji Polski do Globalnego Społeczeństwa Informacyjnego. Opracowany na zlecenie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP- United Nations Developement Programme) Raport "Polska w drodze do globalnego społeczeństwa informacyjnego" stwierdza, że "udział Polski w tej transformacji jest jej walką o byt w świecie przyszłości".

Gustaw Pietrzyk, p.o. dyrektora Departamentu Rejestrów Państwowych MSWiA uważą, iż najlepiej zachować w minimalnym i wystarczającym zakresie istniejący system ewidencji z ograniczeniem ilości dokumentów tożsamości i identyfikatorów wymaganych przez państwo od obywatela. Pietrzyk twierdzi, że państwo winno pełnić rolę zaufanej trzeciej strony w relacjach między obywatelami a innymi podmiotami. Państwo pełniłoby rolę, bezpiecznego powiernika danych identyfikacyjnych obywatela gwarantowanych i chronionych przez prawo. Każdy obywatel mógłby skorzystać ze "swoich danych" do potwierdzenia tożsamości w kontaktach obywatel <-> obywatel i obywatel <-> firma.

d1t4djx

Rejestr zawierający dane identyfikacyjne obywateli miałby charakter referencyjny dla innych Rejestrów Państwowych, wykorzystujących dane osobowe. Pozwoliłoby to na podniesienie jakości usług organów państwa świadczonych w sferze publicznej rozwiązując np. problem identyfikacji osób w paneuropejskich usługach eGovernment. Byłby to zarazem system wspierający i uszczelniający krajową infrastrukturę podpisu elektronicznego. W naszej opinii gruntownie zmodernizowany pod względem technologicznym i organizacyjnym System PESEL, mógłby pełnić rolę takiego zasobu referencyjnego. (mdz)

Zobacz także:

Ankieta o roli PESEL

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj