Ile godzin po piciu można jechać autem? Twój organizm potrzebuje czasu, aby pozbyć się alkoholu

Jaki czas musi minąć od wypicia kilku piw, kieliszków wódki lub wina, zanim wsiądziemy za kierownicę samochodu? Spotykając się wieczorami ze znajomymi, często towarzyszą nam procentowe napoje. Rano zastanawiamy się, czy możemy jechać do pracy. Każdy trawi alkohol inaczej, jednak można ten czas mniej więcej obliczyć.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Antonio Diaz

Organizm człowieka w mniej więcej 3 godziny spala 20-30 gramów alkoholu. Wiedząc, ile gramów etanolu zawierał spożywany przez nas napój, możemy łatwo to obliczyć. W internecie znajduje się również specjalny kalkulator do tego.

Pamiętać należy, że każdy organizm inaczej reaguje na alkohol i go spala. Wszystko zależy od naszej aktywności, wagi czy nawet płci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Alkohol wchłania się do naszego organizmu od pierwszego kontaktu z jamą ustną. Następnie przedostaje się do krwi, skąd nie tak łatwo chce się ulotnić. Krew przechodząc również przez płuca, miesza go razem z tlenem.

Mija dużo czasu, zanim alkohol całkowicie zniknie z organizmu. Dlatego, mimo że kolejnego dnia obudzimy się "trzeźwi" prawda może okazać się zupełnie inna. Jest to szczególnie problematyczne dla kierowców, którzy przyjechali dzień wcześniej samochodem.

W takich przypadkach najlepiej wyposażyć się w alkomat lub sprawdzić na kalkulatorze w internecie lub telefonicznej aplikacji (jednak pamiętać należy, że wynik nie musi być miarodajny). Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, możemy udać się do pobliskiego komisariatu policji i skorzystać z alkomatu, który najczęściej wystawiony jest na korytarzu lub zgłosić się do policjanta dyżurnego. Pamiętajmy jednak, żeby do komisariatu nie jechać samochodem, tylko skorzystać z innych środków transportu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
alkoholkacjazda po alkoholu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)