IŁ‑76 zestrzelony. Człowiek Buta na pokładzie
Na pokładzie samolotu Ił-76, który w poniedziałek został zestrzelony nad Sudanem, mógł znajdować się rosyjski biznesmen Wiktor Granow, związany z Wiktorem Butem, znanym handlarzem bronią - podała agencja Reutera.
25.10.2024 | aktual.: 25.10.2024 16:08
W północnym Darfurze Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) omyłkowo zestrzeliły samolot transportowy, myśląc, że to Antonow używany przez ich przeciwników jako bombowiec. Był to jeden z wielu incydentów w trwającym od siedemnastu miesięcy konflikcie z rządem Sudanu.
Na nagraniu z miejsca katastrofy dowódca RSF Ali Rizkallah "Savannah" oznajmił, że użyli "pocisków kierowanych", aby zestrzelić "egipskiego Antonowa". Konflikt zaognił się po tym, jak generał Mohamed Hamdan Dagalo oskarżył egipskie siły o bombardowanie jego żołnierzy.
Agencja Reutera, na podstawie dokumentów znalezionych przez RSF stwierdziła, że na pokładzie znajdował się 67-letni Granow. Wśród jego znalezionych rzeczy były: dowód osobisty, południowoafrykańskie prawo jazdy i nieważny paszport. Granow on wraz z czterema innymi członkami załogi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Granow prowadził dwie linie lotnicze dostarczające broń do Konga - informowało w 2005 r. Amnesty International. Rosjanin współpracował z Wiktorem Butem, międzynarodowym handlarzem bronią, na co są liczne dowody. But został skazany na 25 lat więzienia w USA za próbę sprzedaży broni kolumbijskim rebeliantom.
W 2022 r. wrócił do Rosji w wymianie na amerykańską koszykarkę Brittney Griner. "The Wall Street Journal" informował ostatnio, że But ponownie zajął się handlem bronią.
Nowe dowody dostarczone przez RSF
RSF przekazały dziennikarzom wideo z telefonu komórkowego znalezionego w samolocie. Reuters zidentyfikował na nagraniu Aleksandra Kabanowa, 61-letniego Rosjanina z wojsk powietrznodesantowych, który spędził kilka lat w Afryce. Kolejny z członków załogi miał plakietkę głównego inżyniera "Airline Transport Incorporation FZC", firmy z Kirgistanu, z siedzibą w ZEA.
Ambasada Rosji w Chartumie bada incydent i przyznała, że na pokładzie mogli znajdować się Rosjanie.
Wojna domowa w Sudanie wybuchła w kwietniu 2023 r. między sudańskim wojskiem a byłymi sojusznikami z RSF. Konflikt pochłonął już ponad 20 tys. ofiar, zniszczył stolicę kraju, przesiedlił jedną czwartą ludności oraz doprowadził do gospodarczej zapaści i klęski głodu.