Ikona na drodze papieża do Rosji
Wnioski rosyjskich ekspertów podważających oryginalność znajdującej się w Watykanie ikony Matki Boskiej Kazańskiej mogą pokrzyżować plany odwiedzenia Rosji przez papieża Jana Pawła II - pisze dziennik "Niezawisimaja gazieta".
25.04.2003 | aktual.: 25.04.2003 12:34
Według części rosyjskich mediów, papież miałby po raz pierwszy stanąć na ziemi rosyjskiej w sierpniu tego roku, w czasie postoju technicznego samolotu w Kazaniu, w drodze do Mongolii.
"Spór wokół możliwej wizyty Jana Pawła II w Kazaniu grozi przekształceniem się w prawdziwy skandal międzynarodowy. Patriarchat Moskiewski odrzuca oryginalność przechowywanej w Watykanie kazańskiej ikony Matki Boskiej, której zwrot jest głównym formalnym powodem przyjazdu papieża do Rosji" - pisze "NG".
Gazeta powołuje się na słowa przedstawiciela Wydziału ds. Kontaktów Zewnętrznych rosyjskiej Cerkwi, ojca Wsiewołoda Czaplina, który, pomimo że formalnie odmówił komentarzy w sprawie prac ekspertów, nie omieszkał dodać, że "doprowadziły one do rozczarowujących rezultatów".
Także źródła w rosyjskim Ministerstwie Kultury, z którymi rozmawiał dziennikarz "NG", twierdziły, że w posiadaniu papieża znajduje się jedynie kopia cudami słynącego obrazu, pochodząca z XVIII wieku.
Oficjalnie komisja włosko-rosyjska, która badała ikonę, nie opublikowała swoich wniosków - ujawnione one zostaną w maju.
Jeżeli okaże się, że znajdująca się w posiadaniu papieża ikona nie jest prawdziwa, to wg "NG", Cerkwi prawosławnej - zdecydowanemu przeciwnikowi wizyty papieżą w Rosji - będzie o wiele łatwiej storpedować jego kazański postój. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia ma być bowiem zwrot obrazu.
Gazeta pisze, że w praktyce oznaczać to będzie koniec marzeń Jana Pawła II o odwiedzeniu ziemi rosyjskiej. "Biorąc pod uwagę stan zdrowia obecnego przywódcy Kościoła katolickiego i zasadnicze stanowisko Patriarchatu Moskiewskiego, raczej nie będzie mu sądzone spełnienie tego marzenia. Innej cudami słynącej ikony z Rosji Watykan już nie posiada" - zaznacza dziennik.
Ikona kazańska to jedna z największych świętości rosyjskiego prawosławia. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1579 roku. Cudownemu wpływowi obrazu Rosjanie przypisują m.in. wygnanie z Moskwy Polaków na początku XVII wieku.
Najnowsze dzieje ikony kazańskiej nie są w pełni jasne. W 1904 roku skradziono ją z soboru w Moskwie. Co do dalszych losów obrazu historycy nie są zgodni. Powszechnie przyjmuje się wersję, że po kilkunastu latach dostał się w ręce bolszewików i został sprzedany za granicę lub też w zawierusze wojny domowej trafił do Polski, a stamtąd do Anglii.
W 1970 roku o wystawieniu obrazu na sprzedaż dowiedział się dyrektor Rosyjskiego Centrum Katolickiego Matki Bożej Fatimskiej w San Francisco Karl Patzelt i dzięki pomocy świeckiego sponsora dokonał zakupu. Cudowny obraz z Kazania znalazł się w lipcu 1970 w portugalskiej Fatimie - miejscu objawień Matki Boskiej. W 1993 roku ikonę podarowano Janowi Pawłowi II i od tej pory obraz znajduje się w prywatnych apartamentach papieża. (reb)