Trwa ładowanie...
d19xuto

II wojna światowa: bezcenne zasługi polskiego wywiadu

Ponad 22 tys. raportów wywiadowczych dostarczył Anglikom polski wywiad podczas II wojny światowej - wynika z dokumentów przekazanych przez Brytyjczyków Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej. Komisja bada, jak szeroka była współpraca polskich wywiadowców z aliantami.

Share
d19xuto

Prof. Jan Ciechanowski powiedział w sobotę w rozmowie z Polskim Radiem, że informacje te pochodzą z raportu z 1945 roku, sporządzonego dla Winstona Churchilla przez szefa placówki łącznikowej pomiędzy wywiadem polskim a brytyjskim. Anglicy przekazali raport stronie polskiej.

Ciechanowski stwierdził, że z raportu wynika, iż polska siatka wywiadowcza pokrywała niemal całą Europę. Ponadto, informacje polskiego wywiadu były wręcz bezcenne dla Brytyjczyków.

Na początku czerwca, prof. Rafał Wnuk z PAN odnalazł w archiwach amerykańskiego wywiadu wojskowego meldunki polskiego wywiadu z lat 1939-45. Amerykanie otrzymywali je systematycznie od 1942 r. do końca wojny. W samym tylko 1944 r. wywiad polski dostarczył Amerykanom ok. 12 tys. raportów.

Do tej pory Anglicy utrzymywali, że przekazane przez polski rząd na uchodźctwie dokumenty polskiego wywiadu zostały zniszczone, co uniemożliwia ustalenie, w jakim stopniu alianci korzystali z infomacji naszego wywiadu.

Ciechanowski zapowiedział powstanie polsko-angielskiej publikacji, opisującej dokonania polskiego wywiadu podczas II wojny światowej.(enr)

d19xuto

Podziel się opinią

Share
d19xuto
d19xuto
Więcej tematów