Trwa ładowanie...
d1zoa0h

II wojna światowa: bezcenne zasługi polskiego wywiadu

Ponad 22 tys. raportów wywiadowczych dostarczył Anglikom polski wywiad podczas II wojny światowej - wynika z dokumentów przekazanych przez Brytyjczyków Polsko-Brytyjskiej Komisji Historycznej. Komisja bada, jak szeroka była współpraca polskich wywiadowców z aliantami.

d1zoa0h
d1zoa0h

Prof. Jan Ciechanowski powiedział w sobotę w rozmowie z Polskim Radiem, że informacje te pochodzą z raportu z 1945 roku, sporządzonego dla Winstona Churchilla przez szefa placówki łącznikowej pomiędzy wywiadem polskim a brytyjskim. Anglicy przekazali raport stronie polskiej.

Ciechanowski stwierdził, że z raportu wynika, iż polska siatka wywiadowcza pokrywała niemal całą Europę. Ponadto, informacje polskiego wywiadu były wręcz bezcenne dla Brytyjczyków.

Na początku czerwca, prof. Rafał Wnuk z PAN odnalazł w archiwach amerykańskiego wywiadu wojskowego meldunki polskiego wywiadu z lat 1939-45. Amerykanie otrzymywali je systematycznie od 1942 r. do końca wojny. W samym tylko 1944 r. wywiad polski dostarczył Amerykanom ok. 12 tys. raportów.

Do tej pory Anglicy utrzymywali, że przekazane przez polski rząd na uchodźctwie dokumenty polskiego wywiadu zostały zniszczone, co uniemożliwia ustalenie, w jakim stopniu alianci korzystali z infomacji naszego wywiadu.

Ciechanowski zapowiedział powstanie polsko-angielskiej publikacji, opisującej dokonania polskiego wywiadu podczas II wojny światowej.(enr)

d1zoa0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zoa0h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj