Trwa ładowanie...
d1waruz

Ihor Mazur zatrzymany na polskiej granicy. Ukraiński działacz bez obrońcy

Straż Graniczna zatrzymała na granicy Ihora Mazura - ukraińskiego aktywistę obywatelskiego i weterana wojny z Rosją. Ruch polskich pograniczników krytykują ukraińska Rzecznik Praw Obywatelskich oraz ambasador Ukrainy w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Straż Graniczna zatrzymała w piątek ukraińskiego działacza Ihora Mazura
Straż Graniczna zatrzymała w piątek ukraińskiego działacza Ihora Mazura (East News, Fot: Damian KLAMKA/East News)
d1waruz

Ludmiła Denisowa - rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy - przekazała, że Mazura zatrzymano w piątek na przejściu granicznym w Dorohusku. Doszło do tego na wniosek Federacji Rosyjskiej - Moskwa domaga się ekstradycji Ihora Mazura. O tym, czy będzie to w ogóle możliwe, zadecyduje 11 listopada sąd w Chełmie.

Funkcjonariusze mają nie zezwalać Mazurowi na kontakt w prawnikiem i konsulem. Jak dodała Ludmiła Denisowa, Ihor Mazur został zatrzymany na podstawie listu gończego Interpolu, jaki wystawiła strona rosyjska. Ukrainiec jest współpracownikiem biura ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich, aktywistą oraz weteranem wojny ukraińsko-rosyjskiej.

W sprawie zatrzymania Ihora Mazura - jak informuje portal Onet - aktywnie działają Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Ambasada Ukrainy w Warszawie oraz wydział konsularny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

- Zatrzymanie na wniosek Rosji jej współpracownika i weterana wojny z Rosją jest samo w sobie skandaliczne. A jeśli nie dopuszcza się do niego konsula i adwokata, to jest to w najwyższym stopniu niepokojące – przyznała w rozmowie z portalem Ludmiła Kozłowska, szefowa Fundacji Otwarty Dialog.

d1waruz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz: Tajemnicze wyznanie Joanny Lichockiej ws. Krystyny Pawłowicz

d1waruz

Podziel się opinią

Share
d1waruz
d1waruz
Więcej tematów