Idzie e‑Awangarda kijem się podpiera...
W dniach 7-9 czerwca w Zakopanem odbywa się X Konferencja „Miasta
w Internecie” – doroczne forum debaty na temat modernizacji administracji publicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
To dziesiąte już spotkanie osób, które pod patronatem Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, dyskutują o tym jak zmieniać polską administrację i działają na rzecz jej unowocześnienia. Jubileuszowe spotkanie będzie okazją do spojrzenia na problematykę społeczeństwa informacyjnego i elektronicznej administracji przez pryzmat zmian, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich lat i działań, jakich podjęcie deklaruje rząd i obecna koalicja. Działań, które w efekcie mają doprowadzić do tego, by obywatele żyli, uczyli się i pracowali w nowoczesnym państwie. By realizowali swoje aspiracje i marzenia. By umieli żyć w coraz bardziej „naturalnym otoczeniu” technologii informacji i komunikacji.
- My nie mówimy o ‘informatyzacji’ - skończmy już z tak ściśle technicznie definiowanym a przez to anachronicznym spojrzeniem na problematykę wykorzystania nowoczesnych technologii. Skupmy się na ludziach i państwie w którym żyjemy. Polska winna postawić na e-Rozwój – na kreowanie wzrostu PKB z pomocą inwestycji w ICT, na stworzenie nowoczesnego systemu edukacji niezbędnego w gospodarce opartej na wiedzy, wreszcie na reformę administracji publicznej wykorzystującą europejskie doświadczenia inwestowania w zintegrowane w skali państwa elektroniczne narzędzia komunikacyjne oraz usługi dla mieszkańców i firm. To trudna wizja, ale możliwa do realizacji – czego dowodem są przykłady brytyjskie czy skandynawskie. Środki z funduszy strukturalnych na lata 2007-2013, jakie będziemy mogli na ten cel wykorzystać dają nam mocne fundamenty do działań. Większych środków prawdopodobnie już na ten cel w dającej się przewidzieć przyszłości nie dostaniemy – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” –
dyrektor programowy konferencji.
Konferencja po raz kolejny stworzy miejsce i warunki do debaty dla ludzi, którym ta wizja jest bliska. Profesjonalistów, którzy dzień po dniu zmieniają rzeczywistość w polskiej administracji publicznej walcząc z problemami organizacyjnymi, prawnymi i finansowymi. W czasie konferencji omawiane będą gorące tematy czerwca 2006 związane z Planem Informatyzacji Państwa oraz możliwościami finansowania regionalnych i centralnych projektów na rzecz e-Rozwoju [Narodowa Strategia Spójności 2007-2013]. Dyskusje dotyczyć będą spraw bezpośrednio dotykających ludzi pracujących w samorządach oraz ich klientów - obywateli tj. np. podpisu elektronicznego, Biuletynu Informacji Publicznej, obowiązków samorządów lokalnych wynikających z ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz jakości i efektywności projektów ICT realizowanych w sektorze publicznym. Debaty dotyczyć będą także strategicznego planowania na poziomie regionalnym przy wykorzystaniu ICT.
Uczestnicy konferencji zapytają polityków o kluczowe kwestie: Dlaczego polskie prawo wciąż przeszkadza w modernizacji kraju? Dlaczego przez 16 lat nie dopracowaliśmy się konsekwentnej wizji e-Polski? Czy politycy „nauczą się” kiedykolwiek społeczeństwa informacyjnego? Czy polską klasę polityczną stać na innowacyjny przełom w myśleniu o kraju? W jakim państwie będziemy żyć za 10 lat?
- Od lat podczas konferencji „Miasta w Internecie” uczestnicy zadają fundamentalne pytania. I żądają od polityków jasnych odpowiedzi. Tegoroczna konferencja, jak na jubileusz przystało, zgromadziła bardzo reprezentatywne grono przedstawicieli rządu, którzy odpowiadają za tematykę rozwoju społeczeństwa informacyjnego i którzy są przygotowani do tego, aby być liderami takich działań. W konferencji weźmie udział czterech wiceministrów, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jak również dwóch byłych premierów RP. To bardzo dobre towarzystwo, aby takie pytania zadać. Ta konferencja zaś ma tę cechę, że pobudza ludzi do twórczych działań. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie – mówi Józef Orzeł wiceprezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
Istotną część konferencji stanowić będą również debaty i prezentacje związane z projektami i przedsięwzięciami o charakterze naukowo-badawczym stanowiącymi zaplecze dla tworzenia zintegrowanego środowiska polskiego eGovernment - Chcemy tak, jak ma to miejsce w krajach europejskich, tworzyć warunki do innowacyjnego myślenia o administracji publicznej. Nauka i badania to naturalne środowisko również dla tej tematyki. Mamy już dość traktowania ludzi w ten sposób myślących jako e-Awangardę, która często w urzędach ‘kijem się podpierać musi’. Często też tym kijem dostaje po plecach. Chcemy zmieniać polską administrację. Pytanie – czy ona chce tego samego? - mówi Krzysztof Głomb.
W konferencji weźmie udział ponad 350 uczestników, głownie przedstawicieli administracji lokalnej i regionalnej, administracji rządowej, firm sektora ICT, nauki oraz NGO.
Informacje na temat konferencji: http://konferencja2006.mwi.pl/
Dokładny program konferencji: http://konferencja2006.mwi.pl/index.php?id=332
Prelegenci: http://konferencja2006.mwi.pl/index.php?id=334
Konferencja składać się będzie z następujących sesji tematycznych:
I Sesja plenarna
IDZIE e-AWANGARDA KIJEM SIĘ PODPIERA...
Organizacyjne i prawne labirynty innowacyjnych wdrożeń elektronicznej administracji
7 czerwca, środa, godz. 15.30 – 19:00
II Sesja plenarna
POLSKA - KRAJ BIUROKRATYCZNEJ MORDĘGI?
Czy administracja publiczna dba o satysfakcję swoich „klientów”: obywateli i przedsiębiorców
8 czerwca, czwartek, godz. 10.00 – 13.00
III Sesja plenarna
PLAN INFORMATYZACJI PAŃSTWA, CZY PROGRAM MODERNIZACJI ADMINISTRACJI? Rządowe i samorządowe inicjatywy na rzecz e-Rozwoju kraju
8 czerwca, czwartek, godz. 14.30 – 18.30
Seminaria paralelne
POSTAWMY NA e-ROZWÓJ REGIONALNY
Jak realizować efektywnie innowacyjne projekty na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego z wykorzystaniem środków funduszy strukturalnych
STRACH PRZED 17 SIERPNIA
Obowiązkowe wdrożenia systemów: Biuletynu Informacji Publicznej, obiegu dokumentów i podpisu elektronicznego w urzędach administracji lokalnej
SPOTKANIE POLSKIEJ PLATFORMY TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH
Powołanie Klastra „Dolina Informatyczna”
INTEGRACJA APLIKACJI W RAMACH PLATFORMY PORTALOWEJ W PRAKTYCE
9 czerwca, piątek, godz. 10.00 – 13.00