Trwa ładowanie...
d32ke5i

"Ich siła tkwi w nienawiści". Prof. Sadurski o Kaczyńskim i Trumpie

- Mam największe pretensje do Kaczyńskiego, że z cynicznych powodów dał nieoświeconemu plebsowi poczucie dostępu do władzy - mówi prof. Wojciech Sadurski. Zapytany, w czym tkwi siła prezesa PiS, podobnie jak i prezydenta USA Donalda Trumpa, odpowiada: w nienawiści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Ich siła tkwi w nienawiści". Prof. Sadurski o Kaczyńskim i Trumpie
(PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d32ke5i

"Budują swoją pozycję na emocjach negatywnych"

- Obaj budują swoją pozycję na emocjach negatywnych, które w polityce są silniejsze niż pozytywne. Obaj mogą sobie na to pozwolić, bo wiedzą, że nienawiść do ich politycznych oponentów jest wśród ich wyborców silniejsza niż niechęć ze strony reszty - stwierdził w rozmowie z "Newsweekiem" prof. Wojciech Sadurski.

Zapytany o to, z czego ta nienawiść wynika, prawnik i politolog ocenił, że "Trumpa wybrała biała klasa pracująca, która na zdrowy rozum nie miała żadnego powodu, aby popierać finansowego oligarchę niereprezentującego jej interesów”.

d32ke5i

"Do władzy doszli ignoranci dumni ze swojej ignorancji"

Natomiast w Polsce, zdaniem Sadurskiego, doszło do "rozczarowania liberalizmem wciąż bardzo młodym i słabo zakorzenionym". - Doszło do rozczarowania społeczeństwa kosztami demokracji. Wolnością słowa, zgromadzeń pozwalającą na manifestacje ludzi nielubianych, uprawnieniami w procesie sądowym, chroniącymi także oskarżonych, nie tylko ofiary - dodał politolog.

Zdaniem Sadurskiego, obecnie "do władzy doszli ignoranci dumni ze swojej ignorancji".

- Demokratyczna większość dała im do tego mandat. "Nie mamy wykształcenia, ale z tego powodu nie czujemy się gorsi, za nami są tłumy". To, z czym mamy dziś do czynienia w Polsce, to triumf aroganckiego i ignoranckiego plebsu. Wiem, że to wartościujące i aroganckie słowo, używam go niechętnie, ale, niestety, w sposób najbliższy prawdy opisuje rzeczywistość - stwierdził w rozmowie z tygodnikiem prawnik.

d32ke5i

Zobacz też: Sejm Dzieci. Ostre słowa o rządach PiS w wystąpieniu nastolatki

Źródło: WP, Newsweek

d32ke5i

Podziel się opinią

Share

d32ke5i

d32ke5i
Więcej tematów