Ich broń sprzedaje się jak świeże bułeczki
Eksport broni przez Izrael osiągnął 7,2 mld dolarów w 2010 roku. Tym samym zwiększył się o 300 mln dolarów w stosunku do roku poprzedniego, "pomimo światowego kryzysu gospodarczego" - poinformowało izraelskie ministerstwo obrony.
Zwiększył się również portfel zamówień, osiągając 17,3 mld dolarów w 2009 roku i 18,8 mld w 2010 - podało ministerstwo w komunikacie opublikowanym z okazji Międzynarodowego Salonu Lotniczego w podparyskim Le Bourget, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.
"Pomimo światowego kryzysu gospodarczego izraelski przemysł zbrojeniowy przeżywał okres stabilności, wzrostu i wnosząc ważny wkład w krajowa gospodarkę" - napisał dyrektor generalny ministerstwa obrony generał rezerwy Udi Szani.
"Żelazna Kopuła" i "Magiczna różdżka"
Według niego, ostatnie sukcesy izraelskiego systemu antyrakietowego Iron Dome (Żelazna Kopuła), który zaczęto rozmieszczać wokół Strefy Gazy kontrolowanej przez radykalny palestyński Hamas, "mogą stanowić dodatkowy znaczący bodziec" eksportowy.
Izrael chce zainwestować dodatkowy miliard dolarów w Iron Dome opracowany przez inżynierów z izraelskiej państwowej firmy zbrojeniowej Rafael Defense Systems i finansowany częściowo przez Stany Zjednoczone.
Pierwszą baterię systemu Iron Dome Izrael rozmieścił 27 marca koło miasta Beer Szewa w rejonie pustyni Negew, kiedy zaczęły docierać tam rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy.
Ministerstwo obrony sprecyzowało, że zainwestowano 1,7 mln dolarów w izraelski pawilon na Le Bourget, gdzie zaprezentowanych zostanie 15 firm. Izraelski pawilon będzie piątym pod względem powierzchni, po pawilonach Francji, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Izrael zaprezentuje na Le Bourget przede wszystkim samoloty bezzałogowe, systemy obrony, jak mobilną wersję Iron Drome i baterię "Magicznej różdżki" (Procy Dawida - David's Sling) do przechwytywania rakiet średniego zasięgu, nadal jeszcze opracowywaną, która zostanie po raz pierwszy pokazana za granicą.
Dyrektor generalny Instytutu Eksportu Awi Hefec poinformował, że eksport produktów cywilnych przemysłu lotniczego - samolotów, radarów, systemów sterowania, konserwacji - osiągnął w zeszłym roku wysokość 1 miliarda dolarów, czyli 14% wartości całej sprzedaży za granicę produktów sektora zbrojeniowego.
Hafec poinformował również, że w sektorze aeronautycznym działa obecnie 150 przedsiębiorstw, które, łącznie z firmami zbrojeniowymi, zatrudniają 44 tysiące pracowników.