Trwa ładowanie...

MEN. Akcja "Szkoła do hymnu"

W tym tygodniu będziemy świętować 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie słowa hymnu polskiego Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku szkoły połączą się zdalnie i razem odśpiewają hymn w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

Hymn Polski. Akcja "Szkoła do hymnu"Hymn Polski. Akcja "Szkoła do hymnu"Źródło: Pixabay, fot: tomekwalecki
d3tc8du
d3tc8du

Mazurek Dąbrowskiego nazywany też Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech napisany został 223 lata temu przez polskiego polityka i pisarza Józefa Wybickiego. Melodia oparta jest na motywach ludowego mazurka. Jej autor pozostaje jednak nieznany.

Pieśń została ułożona w Reggio, we Włoszech, w lipcu 1797 roku - dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. Mazurek Dąbrowskiego jako oficjalny hymn narodowy funkcjonuje od 1927 roku. 11 listopada obchodzić będziemy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym świętem warto przypomnieć sobie słowa Mazurka Dąbrowskiego.

Akcja "Szkoła do hymnu"

W poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej za pomocą mediów społecznościowych poinformowało, że już ponad 13 tysięcy szkół zgłosiło swój udział w kolejnej edycji akcji "Szkoła do hymnu". W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada o godzinie 11.11 odśpiewany zostanie "Mazurek Dąbrowskiego".

W tym roku ze względu na ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną Ci, którzy uczą się na odległość, MEN zachęca "do połączenia się za pomocą komunikatorów i zaśpiewania hymnu w formie online".

d3tc8du

Hymn Polski. Słowa Mazurka Dąbrowskiego

Oficjalny Hymn Polski składa się z czterech zwrotek. Pierwsza nawiązuje do ostatniego rozbioru Polski, i daje nadzieję na odzyskanie niepodległości. Był to też czas, w którym powstała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Druga zwrotka wyraża przekonanie, że żołnierze, którzy podążają przez rzeki - Wisłę oraz Wartę mają moc zwyciężania tak jak Bonaparte. W trzeciej zwrotce hymnu jest nawiązanie do Stefana Czarnieckiego wielkiego dowódcy polskiego w czasie „potopu szwedzkiego” w XVII wieku. Czwarta zwrotka to wspomnienie pozostałych w Ojczyźnie Polaków, którzy wysłuchują tarabanu na znak zbliżających się polskich wojsk.

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem,

Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

d3tc8du

Marsz, marsz Dąbrowski...

Strajk kobiet. Protest w Warszawie. Patrycja Markowska: "Boli nas brak poszanowania kobiet"

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany

- Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

Marsz, marsz Dąbrowski...

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj