ŚwiatHuebner przeciw ograniczeniu wsparcia UE do nowych członków

Huebner przeciw ograniczeniu wsparcia UE do nowych członków

Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, Danuta Huebner skrytykowała propozycję Wielkiej Brytanii i Holandii, aby przeznaczyć fundusze strukturalne jedynie dla nowych członków z Europy Wschodniej - poinformowały hiszpańskie media.

13.01.2005 | aktual.: 13.01.2005 11:52

Byłby to błąd polityczny i nie sądzę, aby taki był rezultat końcowy negocjacji (w sprawie planów budżetowych UE na lata 2007- 2013) - powiedziała tuż przed swoją pierwszą oficjalną wizytą w Hiszpanii.

Huebner dodała jednak, że Hiszpania przestanie otrzymywać od 2007 roku część unijnych środków pomocowych - tę pochodzącą z funduszu spójności. Produkt krajowy brutto Hiszpanii w przeliczeniu na jednego mieszkańca sięgnął już 98% średniej w Unii poszerzonej do 25 krajów UE, a państwa członkowskie przestają otrzymywać środki z funduszu spójności po osiągnięciu 90 proc. PKB (np. Irlandia już 2 lata temu przestała je otrzymywać, gdyż PKB jest już wyższy od średniej unijnej).

Polska komisarz UE nie przewiduje w przypadku funduszu spójności stopniowej redukcji wypłat dla Hiszpanii, czego domaga się rząd w Madrycie. Dla zmodyfikowania tej normy trzeba byłoby zmienić unijny traktat - powiedziała. Z punktu widzenia prawnego i instytucjonalnego sytuacja jest jasna.

Eurokomisarz oświadczyła, że rozumie "poważny problem polityczny" Hiszpanii w związku z utratą części funduszy pomocowych, ale podkreśliła, że inicjatywa w tej sprawie należy do rządu w Madrycie. Każdy rząd może przedstawić propozycje - powiedziała. Hiszpania musi się zastanowić, czy nadal chce inwestować w infrastrukturę czy w czynniki sprzyjające wzrostowi produkcyjności gospodarki, takie jak innowacje technologiczne - dodała.

Jak twierdzi prasa hiszpańska, jeżeli nie byłoby poszerzenia UE o 10 nowych krajów, według obliczeń Komisji Europejskiej Hiszpania otrzymywałaby środki z funduszu spójności prawdopodobnie do 2009 roku.

Huebner przyznała, że poszerzenie UE zmieniło status regionów hiszpańskich, które otrzymują fundusze strukturalne. Jest to tzw. "efekt statystyczny" polegający na tym, że w biednych regionach sztucznie podniosła się średnia dochodu w rezultacie poszerzenia UE o jeszcze biedniejsze kraje, w tym o Polskę, której dochód nie przekracza 50% średniej UE.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, wymagającą jednak zgody 25 krajów członkowskich, fundusze strukturalne dla regionów padających ofiarą "efektu statystycznego" redukowano by stopniowo, ale zasada ta nie dotyczyłaby funduszu spójności.

Grażyna Opińska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)