Huebner krytykuje brytyjskie propozycje ws. budżetu UE
Komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner skrytykowała brytyjskie propozycje zmniejszenia w budżecie na lata 2007-13 funduszy strukturalnych dla nowych państw członkowskich w zamian za ułatwienia w ich wykorzystaniu. Jednym z takich ułatwień miałoby być wydłużenie zasady "N+2", czyli okresu na wydanie funduszy, po którego upływie przepadają.
Wydaje się, że Brytyjczycy, by zdobyć poparcie nowych krajów członkowskich, w zamian za cięcia są gotowi zmienić zasady prawne (np. wydłużyć zasadę N+2), argumentując, że te kraje będą miały problemy z wykorzystaniem środków - powiedziała Huebner w czwartek wieczorem w Komisji ds. Polityki Regionalnej w Parlamencie Europejskim.
Nie podzielam tej opinii. Mam zaufanie do absorpcji w nowych krajach członkowskich - dodała w wystąpieniu.
Huebner przypomniała, że nie można zapominać o tym, że nowe kraje Unii wciąż mają dwa-trzy lata na stworzenie sieci projektów, zanim nadejdą środki w ramach nowych planów budżetowych. Zapewniła, że Komisja podejmuje konkretne działania w celu ułatwienia wykorzystania funduszy przez nowe kraje, np. przez stworzenie biur pomocy technicznej.
Eksperci Komisji Europejskiej są zdania, że jeśli propozycje Brytyjskie zostaną zaaprobowane, to dla nowych krajów będzie nie tylko mniej pieniędzy w następstwie cięć, ale z powodu rozluźnionych zasad, spadnie czujność krajowych administracji, co doprowadzi do prawdziwego osłabienia wykorzystania unijnych środków.
Huebner powiedziała, że Komisja jest "zszokowana" dowiadując się, że brytyjskie przewodnictwo proponuje cięcia w funduszach przeznaczonych dla najbiedniejszych krajów o 10%, czyli 15,6 mld euro.
Sprecyzowała, że oznaczałoby to, że limit dostępnych dla nowych krajów środków zmalałby do niespełna 3% dochodu narodowego danego kraju. Dotychczas wynosił on 4%.
Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, kierująca w tym półroczu pracami Unii Wielka Brytania chce zmniejszyć łączną pulę wydatków UE w latach 2007-2013 o 23 mld euro, z proponowanych wcześniej przez Luksemburg 871 mld. Brytyjczycy chcą dzięki tym propozycjom osiągnąć porozumienie budżetowe na szczycie europejskim 15-16 grudnia.
Huebner powiedziała, że jest w kontakcie z Austrią, która po Brytyjczykach przejmie przewodnictwo w UE. Mam przeczucie, że kanclerz Austrii już jest gotowy, by osobiście włączyć się w negocjacje, jeśli nie będzie porozumienia w grudniu - powiedziała.
Inga Czerny