Huebner jednym z największych Europejczyków
Minister ds. europejskich Danuta Huebner
została wybrana "Europejczykiem Roku" w kategorii "mąż stanu"
przez czytelników ukazującego się w Brukseli angielskojęzycznego
tygodnika "European Voice" - ogłoszono na
uroczystej kolacji w Brukseli.
02.12.2003 | aktual.: 03.12.2003 07:48
Polska minister zostawiła w pokonanym polu prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, premierów Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira i Luksemburga Jeana-Claude'a Junckera i wicepremiera Włoch Gianfranco Finiego.
Uzasadniając kandydaturę Huebner jury napisało, że zasłużyła ona na to wyróżnienie za "rolę w przekonywaniu Polaków, żeby głosowali 'tak' w sprawie członkostwa Unii Europejskiej".
Komentując decyzję jury, Danuta Huebner powiedziała, że cieszy się z decyzji (ponieważ - jak każdy - jest trochę próżna). Wskazała jednocześnie, że nagroda nie jest tylko dla niej, ale że jest to wielkie wygrane referendum polskie, które było przecież oczekiwane z dużym niepokojem.
Zapytana przez dziennikarzy, czy nagroda pomoże jej w ubieganiu się o stanowisko komisarza UE, Huebner odpowiedziała: "Zupełnie tak na to nie patrzę. Myślę, że aby być urzędnikiem, pracować w jakimś miejscu, robić coś, trzeba spełniać całą masę kryteriów, warunków, i myślę, że wśród tych warunków nie ma tego wyróżnienia".
Przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy uważa, że wyróżnienie Danuty Huebner może być powodem do radości. Dodał, że "w pewnym stopniu" promuje to również Polskę.
Również były główny negocjator Polski o członkostwo w Unii Europejskiej Jan Kułakowaki uważa, że wszyscy powinniśmy być zadowoleni z nagrody Huebner. _ "Pani minister Huebner jest osobą kompetentną i sądzę, że powinniśmy być wszyscy zadowoleni z tej nagrody. Ja przynajmniej jestem"_ - powiedział Kułakowski. Pytany, czy nagroda poprawi notowania Danuty Huebner w Polsce, Kułakowski odparł, że notowania minister były zawsze dobre. Jego zdaniem, nawet politycy opozycyjni wyrażają się o niej w sposób "bardzo pozytywny".
W czasie galowej kolacji wręczono łącznie 11 nagród. Główną - tytuł "Europejczyka Roku" wszech kategorii - zdobył premier Malty Eddie Fenech Adami z podobnym uzasadnieniem co Huebner.
Prócz tego przyznano tytuły "Europejczyka Roku" w dziewięciu kategoriach, a także szczególną nagrodę w kategorii "Nieobywatela UE", która przypadła amerykańskiemu ministrowi obrony Donaldowi Rumsfeldowi (był nieobecny na uroczystości).
Prócz Huebner, Fenecha Adamiego i Rumsfelda wśród laureatów znaleźli się wysoki przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej Javier Solana (kategoria "dyplomata roku"), były prezydent Francji i przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing ("wizjoner roku"), przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Irlandczyk Pat Cox ("lider kampanii roku"), francuski komisarz UE Pascal Lamy ("komisarz roku"), były premier Słowenii Lojze Peterle ("człowiek sukcesu roku"), niemiecki polityk Elmar Brok ("eurodeputowany roku"), szef irlandzkiej firmy lotniczej Ryanair, Michael O'Leary ("biznesmen roku") oraz brytyjski reporter Robert Fisk ("dziennikarz roku").
Wśród laureatów z lat poprzednich znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.