PolskaHomoseksualiści: watykański dokument nas dyskryminuje

Homoseksualiści: watykański dokument nas dyskryminuje

Polskie organizacje gejowsko-lesbijskie oświadczyły,
że opublikowany przez watykańską Kongregację Nauki Wiary dokument
w sprawie homoseksualistów jest "głęboko niesprawiedliwy,
nieobiektywny, a przede wszystkim dyskryminujący osoby o innej niż
heteroseksualna orientacji".

04.08.2003 | aktual.: 04.08.2003 15:55

31 lipca watykańska Kongregacja Nauki Wiary opublikowała dokument w sprawie homoseksualistów. Kościół naucza w nim m.in., że szacunek dla osób homoseksualnych "nie może w żadnym przypadku prowadzić do aprobowania zachowania homoseksualnego albo do zalegalizowania związków homoseksualnych".

"Kościół swoim dokumentem skazuje osoby homoseksualne na życie pełne samotności, bólu i smutku, zabraniając im czerpania radości z głębokiego związku z drugim człowiekiem. Co więcej, dokument Kościoła skazuje na ostracyzm społeczny osoby homoseksualne żyjące w związkach" - ocenili sygnatariusze oświadczenia.

Pod oświadczeniem, którego kopię PAP otrzymała w poniedziałek podpisały się trzy organizacje: Kampania Przeciw Homofobii, Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek na rzecz Kultury w Polsce, Lambda Warszawa.

Zdaniem organizacji, zabiegi zmierzające do uniemożliwienia zawierania związków przez pary homoseksualne są "dyskryminacją, której w żadnej mierze nie można tolerować". Według nich, pary gejowskie i lesbijskie powinny mieć także zagwarantowane prawo do dziedziczenia swojego majątku, korzystania z praw socjalnych i podatkowych, decydowania o losie najbliższych im osób.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślają jednocześnie, że nie chcą ingerować w dogmaty Kościoła. Nie domagają się, aby związki homoseksualne uświęcane były sakramentem małżeństwa.

"Przyjmujemy do wiadomości stanowisko Kościoła katolickiego, ale pragniemy mieć wybór sposobu życia zgodnie z naszym sumieniem i światopoglądem" - czytamy w oświadczeniu, w którym organizacje powołują się na zagwarantowaną przez Konstytucję RP wolność wyboru zarówno wyznania, jak i systemu wartości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)