Homoseksualiści kontra sieć Era

Kampania Przeciw Homofobii przeciwko jednej z reklam telefonii komórkowej.

Telewizyjna reklama operatora telefonii komórkowej Era powiela negatywne stereotypy na temat mniejszości homoseksualnej - czytamy w piśmie, które Kampania Przeciw Homofobii przesłała w piątek do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn z prośbą o interwencję w tej sprawie.

"W reklamie promującej tanie połączenia w usłudze 'Tanie Numerki' (występuje w niej Kuba Wojewódzki i Michał Figurski - przyp. red.) pojawia się postać mężczyzny, który w powszechnym odbiorze z pewnością jest kojarzony jako osoba homoseksualna" - czytamy w piśmie, które otrzymała również PAP. Według Kampanii, mężczyzna ten jest przedstawiony "w bardzo tendencyjny sposób - zniewieściały, zmanierowany, delikatny i cudaczny".

Pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa popiera uwagi zawarte w piśmie stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii. "W reklamach i w życiu publicznym nie można korzystać z wizerunków stereotypowych, które powodują, że jakaś grupa społeczna czuje się dyskryminowana" - powiedziała w rozmowie z PAP.

Dyrektor departamentu komunikacji marketingowej PTC (właściciela Ery) Wojciech Kliniecki powiedział PAP, że w reklamie chciano pokazać w krzywym zwierciadle przedstawicieli różnych grup społecznych, ale reklama nie ma na celu obrażania kogokolwiek. Dodał, że w reklamach Ery występuje spora liczba postaci, które są przedstawione w stereotypowy sposób.

W przekonaniu członków Kampanii Przeciw Homofobii, wspomniana reklama powiela negatywne stereotypy na temat mniejszości homoseksualnej ukazując ją w sposób groteskowy i przerysowany, przez co krzywdzi sporą część polskiego społeczeństwa. Według stowarzyszenia, osoby homoseksualne to ok. 5 proc. społeczeństwa, czyli prawie 2 mln Polaków.

"Prezentowanie negatywnego (w tym przypadku ośmieszającego) wizerunku osób homoseksualnych z pewnością ma spore przełożenie na świadomość Polaków na temat homoseksualności" - uważają członkowie stowarzyszenia. Dodają, że "efektem tego są codzienne przypadki lekceważenia i dyskryminacji tej grupy społecznej".

Zdaniem Środy, "jesteśmy cywilizowani w pewnym zakresie: nie dyskryminuje się wizerunku księdza, papieża, natomiast wykorzystuje się wizerunek tych grup, na których dyskryminację istnieje przyzwolenie ze względów politycznych". Podkreśliła, że "trzeba to zjawisko zwalczać".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)