Trwa ładowanie...
d4jcfk6
08-11-2006 19:05

Homofobia w Europie i Polsce tematem konferencji PE

Pod hasłem walki z wszelkimi przejawami
dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej "od Polski do
Portugalii", rozpoczęła się w Parlamencie Europejskim w
Brukseli konferencja na temat praw gejów i lesbijek w UE.
Organizatorem dwudniowego spotkania jest frakcja socjalistyczna,
druga co do wielkości w PE.

d4jcfk6
d4jcfk6

Chcemy pokazać naszą solidarność z ludźmi o innej orientacji seksualnej i to, że nie akceptujemy wzrostu homofobii nigdzie w Europie - powiedziała inicjatorka spotkania, niemiecka eurodeputowana Lissy Groener.

Podkreśliła, że równe prawa dla wszystkich gejów i lesbijek we wszystkich krajach UE to jedna z podstawowych wartości, jakie gwarantuje Unia Europejska. Ludzie sami powinni decydować, jak chcą żyć: kobieta z kobietą, mężczyzna z mężczyzną - dodała.

Jednym z tematów konferencji ma być sytuacja w Polsce.

Polskie władze, a zwłaszcza przedstawiciele Ligi Polskich Rodzin, powinni mieć świadomość, że bacznie przyglądamy się rozwojowi sytuacji w polskim społeczeństwie. Zatrważające są wypowiedzi oficjalnych przedstawicieli rządu otwarcie dyskryminujące osoby homoseksualne - powiedziała eurodeputowana, nazywając część polskiej prawicy ludźmi, którzy chcą powrotu do przestarzałego modelu rodziny z XIX wieku.

d4jcfk6

Zaznaczyła jednocześnie, że nie posądza wszystkich Polaków o dyskryminację.

Zarzuty eurodeputowanej odrzuca lider LPR Wojciech Wierzejski określając je mianem "bardzo kłamliwych stereotypów". LPR nigdy nie postulowała, ani nie dyskryminowała, ani nie wzywała do dyskryminacji osób homoseksualnych - podkreślił poseł.

W konferencji biorą udział socjalistyczni eurodeputowani, przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także działacze organizacji gejowskich z UE. Jako reprezentant Polski w czwartek głos ma zabrać prezes Fundacji Równości Tomasz Bączkowski.

Posłanka Groener uważa, że wynikiem konferencji powinna być presja na kraje UE i zmiana prawodawstwa dyskryminującego osoby homoseksualne. Podała przykład Hiszpanii.

Wiele krajów członkowskich poprawiło swoje prawo, wprowadzając zapis o równych prawach i zakaz dyskryminacji osób homoseksualnych. Ale wciąż jest wiele do zrobienia. Równość jest naszym celem. Mając na uwadze zjawisko wyłaniania się nowych modeli rodziny, rodzina socjalistyczna (w UE) chce wysłać silny sygnał solidarności i poparcia - powiedziała eurodeputowana.

Michał Kot

d4jcfk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jcfk6
Więcej tematów