Trwa ładowanie...
d37vyxt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Hollande: Francja nasili ataki na IS; Cameron zapewnia o wsparciu

Prezydent Francois Hollande powiedział, że Francja nasili naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Brytyjski premier David Cameron zapewnił o wsparciu dla działań Francji i wyraził przekonanie, że W. Brytania powinna dołączyć do nalotów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Cameron i Francois Hollande wzmacniają współpracę ws. walki z ISIS
David Cameron i Francois Hollande wzmacniają współpracę ws. walki z ISIS (PAP/EPA, Fot: Ian Langsdon)
d37vyxt

Na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu brytyjski premier powiedział, że w tym tygodniu "przedstawi w parlamencie naszą kompleksową strategię w celu zwalczania Państwa Islamskiego".

- Zdecydowanie popieram działania, które podjął prezydent Hollande, żeby uderzyć w IS w Syrii i jestem głęboko przekonany, że Wielka Brytania też powinna tak uczynić - podkreślił, zastrzegając, że decyzję w tej sprawie musi podjąć parlament. Komentatorzy oceniają, że ataki w Paryżu z 13 listopada, w wyniku których zginęło 130 osób, skłonią parlament do poparcia rozpoczęcia brytyjskiej operacji w Syrii.

Cameron przekazał, że udostępnił francuskiemu lotnictwu zaangażowanemu w operację przeciwko IS bazę RAF Akrotiri na Cyprze, a także zaproponował dodatkowe wsparcie, jeśli chodzi o możliwości tankowania w powietrzu.

d37vyxt

Hollande podkreślił, że Francja powinna kontynuować naloty w Syrii. "Zintensyfikujemy nasze uderzenia, wybraliśmy cele, które wyrządzą możliwie najwięcej szkód tej terrorystycznej armii" - zaznaczył, mówiąc o "wspólnych zobowiązaniach" z Londynem w kwestii obrony. Francuski prezydent dodał, że do wybrzeża Syrii wkrótce dotrze lotniskowiec Charles de Gaulle, który weźmie udział w atakach na Państwo Islamskie i który "otrzymał wyraźne polecenie prowadzenia zdecydowanych uderzeń na Daesz (arabski akronim IS)".

Cameron zapowiedział także usprawnienie wymiany informacji wywiadowczych z Francją i innymi partnerami europejskimi. Jak oświadczył, "podjęto decyzję o wzmocnieniu wysiłków i zacieśnieniu współpracy z krajami europejskimi"; dodał, że należy "czynić więcej, aby zneutralizować zagrożenie stwarzane przez zagranicznych bojowników wracających z Syrii".

Rano Hollande i Cameron udali się wspólnie do paryskiej sali koncertowej Bataclan, gdzie oddali hołd ofiarom serii skoordynowanych zamachów, do których przyznało się Państwo Islamskie.

d37vyxt

Podziel się opinią

Share

d37vyxt

d37vyxt
Więcej tematów