ŚwiatHolandia zwraca się do Trybunału Praw Morza ws. działaczy Greenpeace'u

Holandia zwraca się do Trybunału Praw Morza ws. działaczy Greenpeace'u

Rząd holenderski poinformował, że zwrócił się do Międzynarodowego Trybunału Praw Morza, by doprowadzić do zwolnienia 30 ekologów zatrzymanych w Rosji we wrześniu podczas protestu w obronie środowiska na Morzu Barentsa, a także ich statku.

Holandia zwraca się do Trybunału Praw Morza ws. działaczy Greenpeace'u
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Dmitri Sharomov

Pasażerom i załodze pływającego pod holenderską banderą statku "Arctic Sunrise", których aresztowano na dwa miesiące, grozi do 15 lat więzienia za czyn zakwalifikowany przez rosyjski Komitet Śledczy jako piractwo.

18 września, operując z pokładu pływającego pod holenderską banderą "Arctic Sunrise", działacze Greenpeace'u usiłowali wdrapać się na należącą do rosyjskiego koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała do Murmańska.

Aktywiści Greenpeace'u odrzucają oskarżenia o piractwo i zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników platformy wiertniczej. Podkreślają, że ich protest był akcją pokojową, a "Arctic Sunrise" nie naruszył 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy.

Władze holenderskie spodziewają się, że Trybunał Prawa Morza, który ma siedzibę w Hamburgu, zajmie się sprawą w ciągu trzech tygodni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)