Trwa ładowanie...
IAR

Holandia chce zwołać spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE

• Unijne stolice mają teraz odpowiedzieć, czy wyślą swoich ministrów • Spotkanie wstępnie zaplanowano na czwartkowe popołudnie
Share
Holandia chce zwołać spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE
Źródło: WP, Fot: Łukasz Szełemej
d4dn3sk

Holandia, kierująca pracami Unii Europejskiej, chce zwołać na czwartek na godz. 16 w Brukseli nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych 28 krajów. Taką informacje przekazał holenderski ambasador przedstawicielom państw członkowskich.

To na razie tylko plany, nie ma jeszcze ostatecznego potwierdzenia spotkania.

Unijne stolice mają teraz odpowiedzieć, czy wyślą swoich ministrów. Może jednak pojawić się problem z dojazdem na spotkanie. Międzynarodowe lotnisko w Brukseli, gdzie zamachowcy zdetonowali bomby, będzie nadal zamknięte.

d4dn3sk

Tymczasem belgijski prokurator Frederic Van Leeuw potwierdził oficjalnie tożsamość dwóch terrorystów, odpowiedzialnych za zamachy. Chodzi o Ibrahima El Bakraouiego, który zdetonował ładunek na lotnisku Zaventem, oraz jego brata Khalida El Bakraouiego, który jest sprawcą wybuchu na stacji metra Maelbeek.

Prokurator poinformował, że trwają poszukiwania trzeciego podejrzanego. Przedstawił dziennikarzom zdjęcia z kamery monitoringu na lotnisku, na którym widać trzech mężczyzn.

Sprawca został zidentyfikowany dzięki odciskom palców. To Ibrahim El Bakraoui, urodzony w Brukseli 9 października 1986 roku, narodowości belgijskiej. Tożsamości drugiego zamachowca nie udało się dotąd ustalić. Trzeci podejrzany jest wciąż poszukiwany. Na lotnisku zostawił dużą torbę, po czym uciekł. Było w niej najwięcej materiałów wybuchowych.

Frederic Van Leeuw mówił też o zamachowcu ze stacji metra. On również został zidentyfikowany dzięki odciskom palców. To Khalid El Bakraoui, brat Ibrahima, urodziny w Brukseli 12 stycznia 1989 roku, narodowości belgijskiej. Prokurator poinformował, że tych dwóch terrorystów miało bogatą przeszłość w rejestrach karnych, ale niezwiązaną z terroryzmem.

Federic Van Leeuv dodał, że policja zatrzymała jedną osobę, która jest teraz przesłuchiwana przez śledczych. Nie powiedział jednak, o kogo chodzi. Wcześniej belgijskie media donosiły, że aresztowano Najima Laachraouiego, poszukiwanego w związku z zamachami. Te informacje się jednak nie potwierdziły.

d4dn3sk

Podziel się opinią

Share
d4dn3sk
d4dn3sk
Więcej tematów