PolskaHity matury 2005: angielski, matematyka i geografia

Hity matury 2005: angielski, matematyka i geografia

Ponad 30% uczniów chce zdawać na egzaminie dojrzałości matematykę, 25% zdecydowało się na geografię, prawie 24% na biologię. Historię (dotąd jeden z najpopularniejszych przedmiotów maturalnych) wybrało nieco ponad 22% maturzystów - wynika z danych zebranych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

10.12.2004 13:55

Do końca września uczniowie musieli zadeklarować, jakie przedmioty chcą zdawać na maturze. Prawie 320 tys. osób, które chcą wiosną przystąpić do matury złożyło deklaracje. Swoje decyzje mogą jeszcze zmienić - najpóźniej na 2 miesiące przed terminem egzaminu - powiedziała szefowa CKE Maria Magdziarz.

Na nowej maturze uczniowie zdają 2 przedmioty ustnie: język polski i obcy. Na pisemnej: język polski, obcy i przedmiot do wyboru (maksymalnie można zdawać 3 przedmioty). Zdawanie egzaminu z polskiego jest obowiązkowe dla wszystkich.

77% maturzystów zdecydowało się, że na egzaminie dojrzałości wykaże się znajomością angielskiego. 18% chce zdawać niemiecki, 5,5% rosyjski. Francuski wybrało niecałe 2% uczniów, hiszpański i włoski - niecały 1%.

Trochę zaskoczyło nas, że tak mało osób wybrało rosyjski. Myśleliśmy, że będzie to odsetek zbliżony do niemieckiego - powiedziała Magdziarz.

Przedmioty nietypowe, które na nowej maturze również można zdawać nie cieszą się wielką popularnością: niecały tysiąc uczniów z całej Polski zdecydowało się na historię sztuki, na język łaciński i kulturę antyczną zdecydowało się niewiele ponad 200 osób, trochę ponad setka chce wykazać się wiedzą o tańcu. Kilka osób z całej Polski zdecydowało się na język grecki i kulturę antyczną.

Deklaracje zbieraliśmy do końca września, ale nowa matura jest przyjazna dla uczniów, więc jeśli ktoś jeszcze chce zmienić zdanie, to może to zrobić - powiedziała Magdziarz. Pod warunkiem jednak, że zmiana decyzji nie zaburzy harmonogramu matur w całym kraju.

Część pisemna nowej matury zaplanowana jest od 4 do 31 maja, ustna od 18 do 29 maja 2005 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)