PolskaHity matury 2005: angielski, matematyka i geografia

Hity matury 2005: angielski, matematyka i geografia

Ponad 30% uczniów chce zdawać na egzaminie dojrzałości matematykę, 25% zdecydowało się na geografię, prawie 24% na biologię. Historię (dotąd jeden z najpopularniejszych przedmiotów maturalnych) wybrało nieco ponad 22% maturzystów - wynika z danych zebranych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Do końca września uczniowie musieli zadeklarować, jakie przedmioty chcą zdawać na maturze. Prawie 320 tys. osób, które chcą wiosną przystąpić do matury złożyło deklaracje. Swoje decyzje mogą jeszcze zmienić - najpóźniej na 2 miesiące przed terminem egzaminu - powiedziała szefowa CKE Maria Magdziarz.

Na nowej maturze uczniowie zdają 2 przedmioty ustnie: język polski i obcy. Na pisemnej: język polski, obcy i przedmiot do wyboru (maksymalnie można zdawać 3 przedmioty). Zdawanie egzaminu z polskiego jest obowiązkowe dla wszystkich.

77% maturzystów zdecydowało się, że na egzaminie dojrzałości wykaże się znajomością angielskiego. 18% chce zdawać niemiecki, 5,5% rosyjski. Francuski wybrało niecałe 2% uczniów, hiszpański i włoski - niecały 1%.

Trochę zaskoczyło nas, że tak mało osób wybrało rosyjski. Myśleliśmy, że będzie to odsetek zbliżony do niemieckiego - powiedziała Magdziarz.

Przedmioty nietypowe, które na nowej maturze również można zdawać nie cieszą się wielką popularnością: niecały tysiąc uczniów z całej Polski zdecydowało się na historię sztuki, na język łaciński i kulturę antyczną zdecydowało się niewiele ponad 200 osób, trochę ponad setka chce wykazać się wiedzą o tańcu. Kilka osób z całej Polski zdecydowało się na język grecki i kulturę antyczną.

Deklaracje zbieraliśmy do końca września, ale nowa matura jest przyjazna dla uczniów, więc jeśli ktoś jeszcze chce zmienić zdanie, to może to zrobić - powiedziała Magdziarz. Pod warunkiem jednak, że zmiana decyzji nie zaburzy harmonogramu matur w całym kraju.

Część pisemna nowej matury zaplanowana jest od 4 do 31 maja, ustna od 18 do 29 maja 2005 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)