Hiszpańskie dni w Warszawie
Wystawa rysunków Salvadora Dali, premiera teatralna, głośne czytanie "Don Kichota" - tak warszawski Instytut Cervantesa zamierza świętować w tym tygodniu obchodzony właśnie rok swojego patrona.
W piątek w warszawskim Muzeum Narodowym odbędzie się wernisaż wystawy "Salvador Dali - ilustrator", na której będzie można oglądać niemal 150 eksponatów z kolekcji Hannelore Neumann i Helmutta Rebmanna w Stuttgarcie, m.in. "Apokalipsę św. Jana" oraz ilustracje do "Don Kichota", prace rysunkowe, graficzne, książki, rzeźby.
Podczas wernisażu wystawy zespół Colla de castellers z Uniwersytetu w Gironie zaprezentuje hiszpański zwyczaj ustawiania piramidy z ludzi. Budowa "żywych zamków", zwanych "els castells", jest starą tradycją katalońską, a jej uprawianie wymaga, jak twierdzą Hiszpanie, poczucia równowagi, solidarności, spokoju i stalowych mięśni. Prezentacji towarzyszyć będzie muzyka na bębnach i obojach katalońskich.
Także w piątek odbędzie się premiera teatralna sztuki "Dali i rozdwojenie Kichota" Alberta Boadelli, jednego z najbardziej cenionych reżyserów i dramaturgów hiszpańskich (dokładnie: katalońskich). Boadella jest też liderem grupy teatralnej "Els Joglars", od ponad 40 lat jednej z ważniejszych formacji na hiszpańskiej scenie teatralnej.
Także w piątek odbędzie się wręczenie Nagrody Instytutu Cervantesa za tłumaczenie literackie. Będzie to już druga edycja tej nagrody. Rok temu nagrodzono Elżbietę Komarnicką za przekład "Ogonów jaszczurki" Juana Marse i Carlosa Marrodana Casasa za "Jutro w czas bitwy o mnie myśl" Javiera Mariasa.
W sobotę 23 kwietnia Instytut Cervantesa w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Roku Don Kichota w Polsce organizuje czytanie "Don Kichota" na głosy. Będzie ono trwało co najmniej cztery godziny. Publiczną lekturę fragmentów Don Kichota rozpoczną ambasadorowie i inni przedstawiciele ambasad krajów hiszpańskojęzycznych. Wszyscy chętni mogą się przyłączyć do lektury i przeczytać fragment powieści po polsku lub po hiszpańsku.
Publiczne czytanie "Don Kichota" posiada w Hiszpanii wieloletnią tradycję - w ten właśnie sposób obchodzi się Międzynarodowy Dzień Książki. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata polityki i sztuki.