Hiszpański Trybunał Konstytucyjny: referendum ws. suwerenności Katalonii nielegalne
Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że planowane na listopad referendum w sprawie niezależności Katalonii jest nielegalne. W lutym premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił w orędziu o stanie państwa, że plebiscyt ten nie może się odbyć.
"Zgodnie z konstytucją autonomiczna wspólnota nie może w sposób jednostronny przeprowadzić referendum o samostanowieniu, by zdecydować o swym związku z Hiszpanią" - głosi wyrok w sprawie głosowania, do którego chcieli doprowadzić katalońscy separatyści.
Hiszpański premier, który wcześniej zapowiedział, że planowane referendum w sprawie suwerenności Katalonii "nie może się odbyć", podkreślił również, że taki "plebiscyt byłby nielegalny".
Szef autonomicznych władz Katalonii Artur Mas w porozumieniu z sojusznikami w parlamencie katalońskim ogłosił w grudniu ubiegłego roku, że referendum odbędzie się 9 listopada 2014 roku. W głosowaniu mieszkańcy Katalonii mieliby się wypowiedzieć, czy chcą, aby stała się ona państwem, i jeśli tak, to czy to państwo powinno być niezależne od Hiszpanii.
Rząd centralny w Madrycie oraz parlament uznały projekt za nielegalny i sprzeczny z konstytucją. Stanowisko rządu poparła socjalistyczna opozycja.
Według krajowych danych Katalonia wytwarza 20 proc. hiszpańskiego PKB. Tymczasem Katalończycy uważają, że dostają z powrotem nieproporcjonalnie mniej z podatków ściąganych przez rząd w Madrycie, a dzięki ich pracowitości i gospodarności utrzymuje się inne, bardziej zacofane regiony kraju.