Hiszpański burmistrz przeciwny ślubom homoseksualnym
Burmistrz hiszpańskiego Valladolid
zapowiedział, że nie będzie udzielać ślubów homoseksualistom i nie
pozwoli też na to miejskim urzędnikom. Jego słowa cytuje lokalna prasa.
W ubiegłym tygodniu niższa izba hiszpańskiego parlamentu zatwierdziła projekt ustawy, która legalizuje małżeństwa osób tej samej płci i zezwala na adoptowanie dzieci przez pary homoseksualne. Jeśli ustawę zatwierdzi Senat, Hiszpania stanie się trzecim po Holandii i Belgii krajem, w którym możliwe będzie zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci.
Zamierzam nie stosować tego prawa (udzielania ślubów homoseksualistom)_ i nie będę przenosił tego prawa na innych urzędników miejskich_ - powiedział burmistrz Javier Leon de la Riva. Jeśli prawo zmusi mnie (do udzielania ślubów parom homoseksualnym),_ odmówię wykonywania go ze względu na sprzeciw sumienia_. Powiedział również, że chociaż popiera równe prawa dla par homoseksualnych, ich związki "nie mogą być nazywane małżeństwem".
Burmistrz Leon de la Riva jest członkiem centroprawicowej Partii Ludowej (PP), która głosowała przeciw projektowi ustawy i uważana jest za zbliżoną do Kościoła.
Homoseksualizm jest wyrazem nieładu wewnętrznego
Kościół katolicki, który twierdzi, że homoseksualizm jest wyrazem nieładu wewnętrznego, a małżeństwa osób tej samej płci niszczą samą ideę małżeństwa i prowadzą do rozkładu tożsamości europejskiej, wezwał urzędników państwowych do odmawiania stosowania tego prawa.
Kardynał Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, określił w zeszły piątek prawo dopuszczające małżeństwa homoseksualistów jako "nieludzke". Wezwał katolików do niestosowania przepisów, które na takie małżeństwa zezwalają. Mówię o wszystkich profesjonalistach, którzy w jakiś sposób mogliby mieć coś wspólnego ze stosowaniem tego prawa. To nie jest sprawa wyboru: wszyscy chrześcijanie muszą być gotowi zapłacić najwyższą cenę, nawet jeśli oznacza to utratę pracy - powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera".
Burmistrzowie innych hiszpańskich miast wydają się gotowi - pisze Reuters - pójść w ślady Leona de la Rivy. Jego odpowiednik w Awili w środkowej Hiszpanii pochwalił de la Rivę za "męskie stanowisko".
Wszystkie główne wspólnoty wyznaniowe w Hiszpanii: katolicka, protestancka, żydowska i prawosławna wystosowały w ubiegłą środę do parlamentu oświadczenie, w którym apelowały o nieuchwalanie ustawy. Podkreślały, że monogamiczne małżeństwa heteroseksualne stanowią część tradycji judeochrześcijańskiej.
Chociaż 95% Hiszpanów jest nominalnie katolikami, sondaże opinii publicznej wykazują, że większość popiera zalegalizowanie małżeństw homoseksualistów.