Trwa ładowanie...
d1si2v4

Hiszpania. Zatrzymano 75 osób ws. kradzieży dóbr kultury

W Hiszpanii odzyskano ponad 3500 skradzionych dóbr kultury oraz zatrzymano 75 podejrzanych związanych z rabunkiem. W operacji policyjnej brały udział służby 18 europejskich państw.
Share
Hiszpania. Zatrzymano 75 osób ws. kradzieży dóbr kultury
Źródło: AFP, Fot: CRISTINA QUICLER
d1si2v4

Hiszpańska policja poinformowała, że w toku akcji rozbito również międzynarodową siatkę przestępczą zajmującą się przemytem dóbr kultury.

Jak poinformowało hiszpańskie MSW międzynarodowa inicjatywa policyjna o kryptonimie "Pandora" została przeprowadzona w październiku i listopadzie 2016 roku. Sprawą zajmowali się śledczy z Hiszpanii oraz Cypru, których wspierały służby policyjne z 16 innych krajów, a także UNESCO, Interpol oraz Światowa Organizacja Celna (WCO).

W toku śledztwem objętych było ponad 48,5 tys. ludzi, przeszukano blisko 30 tys. pojazdów i 50 statków, co pozwoliło na otwarcie kolejnych 92 dochodzeń w sprawie nielegalnego handlu dobrami kultury oraz kradzieży dzieł sztuki.

W Murcji na południo Hiszpanii odnaleziono ponad 500 przedmiotów, a wśród było m.in. 19 obiektów skradzionych w 2014 roku z miejscowego muzeum archeologicznego.

Zdaniem hiszpańskich władz rozbita właśnie organizacja przestępcza handlowała przede wszystkim przedmiotami zrabowanymi w krajach ogarniętych wojną.

d1si2v4

Podziel się opinią

Share
d1si2v4
d1si2v4
Więcej tematów