Trwa ładowanie...
05-08-2014 11:45

Hiszpania wstrzymała sprzedaż broni do Izraela

Hiszpański rząd zadecydował o wstrzymaniu sprzedaży broni do Izraela - podały miejscowe media. Jest to decyzja polityczna związana z konfliktem w Strefie Gazy.

Share
Hiszpania wstrzymała sprzedaż broni do IzraelaŹródło: AFP, fot: Menahem Kahana
dajn88a

W roku 2013 Hiszpania wyeksportowała do Izraela broń wartą prawie 5 milionów euro, w tym roku miało to być 6 milionów.

Decyzja została podjęta już w czwartek na posiedzeniu Międzyresortowej Rady Kontroli Handlu Zagranicznego Materiałami Obronnymi. Nie została jednak ogłoszona publicznie. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia Margallo podkreślił, występując w parlamencie, że Izrael "ma prawo bronić swoich obywateli, jednak zawsze zgodnie z zasadami proporcjonalności i szacunku dla ochrony, na jaką zasługują cywile". Liczbę ofiar bombardowań w Gazie określił jako "wstrząsającą".

Chociaż sprzedaż broni do Izraela nie jest bardzo znaczącą pozycją w hiszpańskiej gospodarce to - zdaniem dziennika "El Mundo" - jej wstrzymanie jest bezprecedensowym gestem politycznym rządu Mariano Rajoya. Dotychczas Hiszpania wstrzymywała dostawy broni między innymi do Egiptu czy Libii, jednak zawsze w związku z decyzją podjętą przez Unię Europejską, a nie jednostronnie.

Hiszpania sprzedawała Izraelowi między innymi części rakiet dla wojsk lądowych, pojazdy terenowe, zawleczki do granatów i prototypowy system kierowania ogniem. Decyzja o zawieszeniu eksportu tych artykułów ma zostać zweryfikowana we wrześniu.

dajn88a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dajn88a
dajn88a
Więcej tematów