Trwa ładowanie...
d3lyaxr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Hiszpania wstrzymała sprzedaż broni do Izraela

Hiszpański rząd zadecydował o wstrzymaniu sprzedaży broni do Izraela - podały miejscowe media. Jest to decyzja polityczna związana z konfliktem w Strefie Gazy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelskie siły ostrzeliwują Strefę Gazy
Izraelskie siły ostrzeliwują Strefę Gazy (AFP, Fot: Menahem Kahana)
d3lyaxr

W roku 2013 Hiszpania wyeksportowała do Izraela broń wartą prawie 5 milionów euro, w tym roku miało to być 6 milionów.

Decyzja została podjęta już w czwartek na posiedzeniu Międzyresortowej Rady Kontroli Handlu Zagranicznego Materiałami Obronnymi. Nie została jednak ogłoszona publicznie. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia Margallo podkreślił, występując w parlamencie, że Izrael "ma prawo bronić swoich obywateli, jednak zawsze zgodnie z zasadami proporcjonalności i szacunku dla ochrony, na jaką zasługują cywile". Liczbę ofiar bombardowań w Gazie określił jako "wstrząsającą".

Chociaż sprzedaż broni do Izraela nie jest bardzo znaczącą pozycją w hiszpańskiej gospodarce to - zdaniem dziennika "El Mundo" - jej wstrzymanie jest bezprecedensowym gestem politycznym rządu Mariano Rajoya. Dotychczas Hiszpania wstrzymywała dostawy broni między innymi do Egiptu czy Libii, jednak zawsze w związku z decyzją podjętą przez Unię Europejską, a nie jednostronnie.

Hiszpania sprzedawała Izraelowi między innymi części rakiet dla wojsk lądowych, pojazdy terenowe, zawleczki do granatów i prototypowy system kierowania ogniem. Decyzja o zawieszeniu eksportu tych artykułów ma zostać zweryfikowana we wrześniu.

d3lyaxr

Podziel się opinią

Share

d3lyaxr

d3lyaxr
Więcej tematów