Hiszpania walczy o głosy Polaków
Zarówno rządzący w Hiszpanii socjaliści, jak i opozycyjna prawicowa Partia Ludowa (PP) prowadzą intensywną kampanię informacyjną, walcząc o głosy ponad 2 mln imigrantów, w tym Polaków, którzy będą mogli głosować w w wyborach samorządowych 22 maja 2011 roku.
Według sondaży, w wielu gminach, gdzie skupiają się społeczności imigrantów, ich głosy mogą mieć decydujące znaczenie. W wyborach samorządowych w 2007 r. z prawa do głosowania skorzystało ich ok. 1,2 mln.
Obecna kampania informacyjna skierowana jest do 1,7 mln obywateli UE, w tym: Polaków mieszkających w Hiszpanii, 350 tys. imigrantów z krajów, z którymi Hiszpania podpisała odpowiednie umowy o głosowaniu, tj. Ekwadoru, Kolumbii, Peru, Boliwii, Chile, Paragwaju, Norwegii oraz Nowej Zelandii, a także do 380 tys. tych, którzy nabyli obywatelstwo hiszpańskie.
By móc głosować, imigranci muszą spełnić szereg warunków: mieszkać w Hiszpanii legalnie i nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat, być zameldowani w Urzędzie Miasta, w dniu głosowania mieć ukończone 18 lat oraz wpisać się na listę wyborczą przed 15 stycznia 2011 roku.
Pod hasłem "Tutaj mieszkasz, tu głosujesz" lokalne władze Madrytu po raz pierwszy skierowały do Polaków w tym regionie informacje w języku polskim, w którym powiadamiają o warunkach głosowania i zachęcają do wpisywania się na listy wyborców. - Jesteśmy częścią Autonomii Madryckiej. Jeżeli chcesz wziąć udział w głosowaniu, zapisz się na listę! - apelują lokalne władze stolicy.
Wybory samorządowe wyłonią regionalnych premierów i burmistrzów.
Także rządzący socjaliści zachęcają do "zapisywania się, aby móc głosować". - Niech twój głos się liczy - przekonują. Socjaliści tradycyjnie stawiają w kampanii na walkę z rasizmem i ksenofobią oraz podkreślają konieczność respektowania fundamentalnych praw imigrantów. Ich hasła wyborcze to m. in. "Przeciwko rasizmowi i ksenofobii" oraz "O twoje prawa".
Kampania obejmuje ogłoszenia w mediach i miejscach, w których bywają emigranci, np. w siedzibach ich organizacji. Dla ułatwienia na listy wyborcze można wpisywać się na stronie internetowej: www.inscribeteparavotar.es. Cudzoziemcy z prawem do głosowania otrzymali również pisma z delegatur Krajowego Biura Wyborczego drogą pocztową.
Wpisów można dokonać w urzędach miasta, wypełniając odpowiedni formularz, przez internet, pod adresem: https://sede.ine.gob.es, lub na poczcie, odpowiadając na pisma, które obywatele UE otrzymali w październiku, a obywatel spoza EU w listopadzie.
Majowe wybory do władz samorządowych będą najważniejszym sprawdzianem dla rządzących socjalistów od czasu wyborów parlamentarnych w 2008, a także od ostatnich wyborów do lokalnych władz Katalonii, które odbyły się już w listopadzie br. Katalońskie wybory samorządowe zakończyły się dotkliwą porażką socjalistów (stracili 9 mandatów); zyskała natomiast opozycyjna Partia Ludowa (zwiększyła stan posiadania z 14 do 18 mandatów).
Imigranci uważani są za elektorat w większości socjalistyczny. Jednak popularność socjalistów spada w związku z wprowadzeniem na wiosnę przez rząd olbrzymich oszczędności na skutek kryzysu gospodarczego. Bezrobocie i reformy antykryzysowe szczególnie mocno odczuwają imigranci. Taka sytuacja może przełożyć się na ich głosy w wyborach samorządowych.
Z Madrytu Grażyna Opińska