Trwa ładowanie...

Hiszpania: skrajna prawica zdobywa mandaty w parlamencie Andaluzji

Po raz pierwszy od ponad 40 lat do władz lokalnych w Hiszpanii wybrano przedstawicieli skrajnej prawicy. W parlamencie Andaluzji zasiądą członkowie partii Vox – antyimigranckiego ugrupowania.

Hiszpania: skrajna prawica zdobywa mandaty w parlamencie AndaluzjiŹródło: iStock.com
d1npi1s
d1npi1s

Hiszpania: w parlamencie Andaluzji zasiądą przedstawiciele skrajnej prawicy

Jak wynika z exit poll – sondażowych wyników opublikowanych w niedzielę wieczorem, po zamknięciu lokali wyborczych - partia Vox zasiądzie w parlamencie Andaluzji. Po raz pierwszy od czasu dyktatury generała Franco, do władz lokalnych w Hiszpanii wybrano przedstawicieli skrajnie prawicowego ugrupowania.

Jak do tej pory partia Vox była uznawana za marginalną siłę w Hiszpanii. Ugrupowanie istnieje od 2013 roku, ale jej przedstawicielom nigdy nie udało się zdobyć mandatów w wyborach centralnych. Jak można oszacować na podstawie wyników exit poll – w parlamencie Andaluzji zasiądzie 12 przedstawicieli partii Vox.

Hiszpania: partia Vox zasiądzie w parlamencie Andaluzji

Program partii Vox jest skrajnie prawicowy. Ugrupowanie prowadzi politykę antyimigrancką i antyislamską. Vox domaga się ograniczenia imigracji i zmniejszenia autonomii Katalonii chcąc natychmiastowo zawiesić rząd tego regionu.

Do tej pory Andaluzja była uważana za bastion socjalistów i hiszpańskiej lewicy. Niedzielne wybory były poważnym sprawdzianem. Eksperci przesądzają – rosnące prawicowe nastroje w społeczeństwie hiszpańskim mogą znacznie zmienić polityczny rozkład sił w krajowych wyborach w Hiszpanii.

d1npi1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1npi1s
Więcej tematów