Trwa ładowanie...

Hiszpania: Rdzenni Hiszpanie wyginęli 4500 lat temu

Hiszpania nie jest zamieszkana przez rdzennych mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Dowodzą temu najnowsze badania DNA. Około 4500 lat temu wszyscy mężczyźnie zamieszkujący tereny Hiszpanii zostali wymordowani przez nowoprzybyły lud z Azji.

Share
Hiszpania: Rdzenni Hiszpanie wyginęli 4500 lat temu
Źródło: iStock.com
d2yj0tg

Yamnaya podbiło Europę

Najnowsze badania genetycy przeprowadzili na Europejczykach i Azjatach żyjących kilka tysięcy lat temu. Naukowcy z Uniwersytetu Harvardzkiego przebadali próbki DNA. Podczas swoich badań starali się prześledzić dzieje ludu Yamnaya, który przybył do Europy w epoce brązu. Nowi osadnicy dzięki kołu oraz oswojonym koniom podbili tereny od Mongolii po Węgry.

Hiszpania nie jest jedyną ofiarą Yamnaya

Yamnaya przybyli do Europy z Mongolii. To oni są najważniejszymi twórcami współczesnej Europy. 4500 lat temu, w epoce brązu Yamnaya pojawili się na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Przyniesione przez nich choroby, a także działalność osadnicza doprowadziły do wymarcia 90% tamtejszej puli genowej.

Hiszpania zmasakrowana przez Yamnaya

Przeprowadzone właśnie badania dowodzą, że tysiące lat temu doszło do wymordowania i zniewolenia wszystkich męskich mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Dowodem na to jest „całkowita wymiana chromosomu Y”. Naukowcy przypuszczają, że 4500 lat temu w Hiszpanii doszło do gwałtownego przewrotu. Ofiarami Yamnaya padali zarówno mężczyźni jak i kobiety, które stawały się niewolnicami nowoprzybyłych. Właśnie dlatego na pewnym etapie swojej historii Hiszpania straciła wszystkich rdzennych mieszkańców.

d2yj0tg

Podziel się opinią

Share
d2yj0tg
d2yj0tg
Więcej tematów