Hiszpania. Cumbre Vieja wciąż szaleje, oglądaj erupcję wulkanu na żywo
Wciąż spływają nowe informacje z Hiszpanii, gdzie doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Sytuację na wyspie La Palma można śledzić na żywo.
Wulkan jest aktywny od 19 września. Obecnie Cumbre Vieja znajduje się w fazie największej erupcji, wyrzuca okruchy wulkaniczne na 800 metrów.
Itahiza Dominguez z Wydziału Sejsmologii z Krajowego Instytutu Geograficznego tłumaczył, że wejściu wulkanu w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy, która stała się bardziej kleista. Zmienia się również sam krater.
Sama lawa to nie wszystko: od północy w rejonie wulkanu odnotowano ponad 30 trzęsień ziemi. Najsilniejsze trzęsienie wyniosło 3,9 stopni w skali Richtera. Dla porównania w poniedziałek na La Palmie potwierdzono ponad 100 wstrząsów.
Chcesz zobaczyć, jak wygląda erupcja hiszpańskiego wulkanu? Oglądaj relację na żywo poniżej.
DIRECTO | Erupción del volcán en La Palma
Cumbre Vieja. "Najbardziej destrukcyjna erupcja w historii Hiszpanii"
Eksperci nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z wyjątkowym zjawiskiem na wyspie La Palma. Geolog Juan Carlos Carracedo powiedział w rozmowie z "El Pais", że obecna erupcja Cumbre Vieja jest najbardziej destrukcyjną w historii Hiszpanii.
Szacuje się, że Cumbre Vieja uszkodził lub zniszczył ok. tysiąc budynków. Ta liczba może wciąż się zmieniać, bo lawa stale wypływa. Do tej pory ok. 6000 osób zostało ewakuowanych, głównie z miast El Paso i Los Llanos de Aridane.
Władze La Palmy szacują, że lawa zajmuje już około 400 hektarów wyspy, a także wdarła się w głąb oceanu na obszar o powierzchni ponad 30 hektarów.
Z kolei mieszkańcy i turyści obawiają się pyłu, który unosi się w trakcie erupcji. Problem dotyczy nie tylko Hiszpanii. Portugalskie służby potwierdziły, że w niedzielę i poniedziałek zanotowano na atlantyckim archipelagu Azorów podwyższoną ilość dwutlenku siarki w powietrzu. Z kolei we wtorek rano gazy i pyły emitowane przez Cumbre Vieja dotarły nad Karaiby.