ŚwiatHistoryczna wizyta Benedykta XVI w synagodze

Historyczna wizyta Benedykta XVI w synagodze

Benedykt XVI przybył do synagogi w Kolonii na spotkanie z przedstawicielami
społeczności żydowskiej. Papież stał w skupieniu podczas
żydowskiej modlitwy przed miejscem pamięci sześciu milionów Żydów,
którzy padli ofiarą holokaustu.

Historyczna wizyta Benedykta XVI w synagodze
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Obraz

"Szalom le-Szem!" (pokój z wami) - powiedział Benedykt XVI w kolońskiej synagodze, zniszczonej przez nazistów w 1938 r. i odbudowanej po wojnie. Podkreślił, że bardzo zależało mu na spotkaniu z gminą żydowską. Wezwał żydów i chrześcijan do wspólnej walki o lepszy świat.

Powiedział, że swą wizytą pragnie nawiązać do wydarzenia z 17 listopada 1980 r., "kiedy mój szanowny poprzednik Jan Paweł II podczas swej pierwszej podróży do Niemiec spotkał się w Moguncji z Centralną Radą Żydów w Niemczech i konferencją rabinów". Zapewnił, że zamierza dalej kroczyć drogą poprawy stosunków z narodem żydowskim; drogą, "na której decydujące kroki poczynił Jan Paweł II".

Benedykt XVI nawiązał do przypadającej w tym roku 60. rocznicy wyzwolenia nazistowskich obozów koncentracyjnych, w których zginęły miliony Żydów i podkreślił, że podpisuje się pod tym, co Jan Paweł II napisał z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Ja również mówię: "Chylę czoło przed wszystkimi, którzy zaznali tego przejawu mysterium iniquitatis". Holokaust potępił jako "bezprzykładną zbrodnię".

Papież, wskazując, że i dziś znów pojawiają się niestety przejawy antysemityzmu i ogólnej ksenofobii, podkreślił, że są powodem do niepokoju i czujności. Kościół katolicki, co pragnę podkreślić także przy tej okazji, opowiada się za tolerancją, szacunkiem, przyjaźnią i pokojem między wszystkimi narodami, kulturami i religiami - powiedział Benedykt XVI w kolońskiej synagodze.

Musimy się nawzajem poznać jeszcze o wiele lepiej. Dlatego też zachęcam do szczerego, nacechowanego zaufaniem dialogu między żydami a chrześcijanami. Tylko w ten sposób możliwe będzie dojście do akceptowanej przez obie strony interpretacji spornych jeszcze kwestii historycznych, a przede wszystkim poczynienie postępu w teologicznej ocenie stosunków między judaizmem a chrześcijaństwem - powiedział papież i dodał, że w tym dialogu nie chodzi o bagatelizowanie różnic.

Właśnie w tym, co różni nas od siebie z racji głębokiej wiary, musimy się nawzajem szanować - powiedział Benedykt XVI. Wystąpienie papieża zebrani nagrodzili burzliwymi oklaskami. Następnie Benedykt XVI otrzymał od społeczności żydowskiej ozdobny szofar - instrument z rogu baraniego, do dziś rozbrzmiewający w Izraelu z okazji świąt religijnych i innych ważnych wydarzeń.

Benedykt XVI jest pierwszym papieżem, który odwiedził synagogę w Niemczech. Jako pierwszy w historii papież, który przekroczył próg żydowskiej świątyni, Jan Paweł II przybył do synagogi w Rzymie w 1986 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)