Trwa ładowanie...

Historyczna decyzja polskiego Kościoła. Dotyczy kobiet

Podczas tajnego głosowania na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podjęta została historyczna decyzja o dopuszczeniu kobiet do ordynacji na księży. Podjęta uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec Źródło: PAP
dn40ge5

Nieoczekiwana decyzja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oznacza, że kobiety będą mogły prowadzić parafie i kandydować do posługi biskupa. Dotychczas, pełniąc funkcję diakonów, mogły udzielać sakramentów i odprawiać nabożeństwa.

Rośnie rola kobiet w kościele ewangelickim

Wniosek o dopuszczenie kobiet do święceń na księży złożyła Synodalna Komisja Kobiet. Jako że dotyczył poważnej zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, by zostać przyjętym potrzebował poparcia 2/3 synodałów. Za wnioskiem zagłosowało ostatecznie 45 z nich, 13 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Po głosowaniu biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec dziękował synodałom za decyzję i apelował o szacunek dla tych, którzy sprzeciwili się wnioskowi. Zaznaczył jednak że dotychczasowa posługa kobiet w kościołach w całej Polsce nie spotkała się z krytyką i sprawdziła się w życiu wspólnoty.

dn40ge5

Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich takich Kościołów w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.

Co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym? Żukowska: Powinien zostać zlikwidowany

Wieloletnie starania o równouprawnienie

Pierwsze starania o równouprawnienie w dostępie do funkcji kościelnych podjęte zostały w latach 60., kiedy umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Pozwoliło to katechetkom nauczać, odprawiać nabożeństwa i zajmować się pracą duszpasterską w parafiach.

W 1999 roku Kościół Ewangelicko-Augsburski wprowadził zmiany w Pragmatyce Służbowej i dopuścił kobiety do posługi diakona. Ta decyzja otworzyła im drogę do niemal wszystkich elementów posługi prezbiteriańskiej. Wciąż nie mogły jednak prowadzić swoich parafii.

dn40ge5

W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała, że nie ma żadnych przeszkód teologicznych ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży. W 2016 roku po raz pierwszy w historii większość synodałów zagłosowała za wnioskiem o pełne równouprawnienie kobiet pełniących posługę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, jednak zabrakło wówczas 8 głosów do wymaganej większości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn40ge5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn40ge5
Więcej tematów