PolskaHistorycy zapoznają się z aktami abpa Wielgusa

Historycy zapoznają się z aktami abpa Wielgusa

Z aktami dotyczącymi nowego metropolity
warszawskiego abpa Stanisława Wielgusa zapoznają
się w IPN badacze z grupy powołanej przez rzecznika praw
obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Prace w archiwum
Instytutu Pamięci Narodowej kontynuuje też Kościelna Komisja
Historyczna. Na razie nie wiadomo czy zajęła się teczką abpa
Wielgusa.

Historycy zapoznają się z aktami abpa Wielgusa
Źródło zdjęć: © PAP

Nowy metropolita warszawski spotkał się z przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej i poprosił o zbadanie materiałów dotyczących jego osoby, znajdujących się w zbiorach IPN.

Kościelna Komisja Historyczna zapoznała się z ważnymi dokumentami dotyczącymi inwigilacji Kościoła przez SB. Komisja będzie kontynuować kwerendę archiwalną, w wyniku której powstanie wstępne sprawozdanie dla Konferencji Episkopatu Polski - mówił rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

W grupie powołanej przez RPO, akta przeglądają historyk prof. Andrzej Paczkowski i redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski. Na razie nie ma natomiast trzeciego członka grupy teologa, prof. Tomasza Węcławskiego. Prof. Paczkowski powiedział dziennikarzom, że nie wyciągną oni żadnych wniosków, jedynie "przedstawią RPO opis dokumentów, które będą oglądać".

Dwa tygodnie temu "Gazeta Polska" napisała, że abp Wielgus współpracował ze służbami specjalnymi PRL przez ponad 20 lat: od końca lat 60. do stycznia 1990 r. Publikacji nie towarzyszyły żadne dokumenty. Arcybiskup temu zaprzeczył, a w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział, że kontakty ze służbami miał, ale w związku ze swoimi wyjazdami zagranicznymi. Nigdy jednak - jak zaznaczył - nie uczynił nikomu krzywdy.

Redaktor naczelny "GP" Tomasz Sakiewicz poinformował, że gazeta w najbliższych dniach zamierza opublikować na swoich stronach internetowych akta dotyczące arcybiskupa. Wniosek o ich udostępnienie złożyła w IPN grupa naukowców związana z "GP". W gazecie został opublikowany numer akt Wielgusa z IPN - J7207.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)