PolskaHistoria interesów Mazura za oceanem

Historia interesów Mazura za oceanem

Edward Mazur, który rozwinął biznesowe skrzydła w Stanach Zjednoczonych, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zaczął wycofywać się z interesów - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

24.10.2006 | aktual.: 24.10.2006 07:02

Mazur był przez wiele lat aktywnym, ale pozostającym w cieniu działaczem chicagowskiej Polonii. Wielu mieszkających w USA Polaków nawet po jego aresztowaniu nie ukrywa zaskoczenia tym, że ten uprzejmy i skromny człowiek może być zleceniodawcą zabójstwa gen. Papały.

Do USA przyjechał w 1962 r., miał 16 lat. Kilka lat później został najmłodszym w historii prezesem polonijnego klubu piłkarskiego Wisła w Chicago. Przez kolejne dekady chętnie sponsorował klub, uczestniczył również w sprowadzaniu do niego kilku graczy z Polski.

W późniejszych latach Mazur - od 1969 r. obywatel USA, który zrzekł się obywatelstwa polskiego - rozpoczął wędrówkę po stanowiskach menedżerskich w rozmaitych amerykańskich koncernach zajmujących się m.in. sprzedażą żywności i maszyn budowlanych.

Przez ponad 20 lat Mazur przewinął się przez kilkanaście firm i koncernów. Pracował m.in. dla giganta United Technologies i dla koncernu Lockheed Martin, a także dla producenta traktorów i maszyn rolniczych John Deere.

W 1976 r. Mazur - jak sam chętnie opowiada - nawiązał współpracę z centralą eksportu maszyn Polimex-Cekop. Chciał, by w fabryce leków w Tarchominie Polimex zorganizował produkcję nowoczesnych antybiotyków.

10 lat później, pracując już dla koncernu maszynowego Cargill, zakładał biura tej firmy w Polsce.

Po 1989 r. Mazur zaczął już samodzielnie inwestować w Polsce. Według rządowych statystyk w 1993 r. Mazur był 72. największym inwestorem zagranicznym w Polsce, rok później inwestując w naszym kraju 2 mln dolarów, spadł na 199. miejsce.

Edward Mazur inwestował wówczas głównie w "Bakomę", znanego producenta wyrobów mlecznych. W tym samym czasie inwestował również w polonijne firmy importujące żywność z Polski.

Cztery miesiące temu Mazur sprzedał prywatnej firmie inwestycyjnej z Kalifornii udziały w kanadyjskiej firmie Stream Communications Network and Media, która inwestuje w sieć telekomunikacyjną i telewizję kablową na Śląsku i w Małopolsce.

Dwa lata wcześniej Mazur miał 13,5% udziałów w tej firmie i był nawet przewodniczącym jej rady nadzorczej w kwaterze głównej Stream w Vancouver. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)