Hiphopowe błogosławieństwa
Ojcowie salezjanie zaproponowali raperom przełożenie słów Chrystusa na język muzyki hiphopowej. Właśnie rozpoczęły się nagrania do awangardowej płyty "Osiem błogosławieństw". To kontynuacja idei hiphopowego dekalogu, który narodziła się kilka lat temu w głowach kleryków Salezjańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi - informuje "Dziennik Łódzki".
W tamtym przedsięwzięciu uczestniczyli znani raperzy, teraz poprosiliśmy osoby całkiem nieznane, które nigdy nie miałyby szans na wypromowanie się - mówi salezjanin Przemek "Kawa" Kawecki, zajmujący się młodzieżą zagrożoną przez biedę i patologię. Jak tłumaczy duszpasterz, to "zawodnicy, którzy snują się po ulicach, a przy okazji chcą zrobić coś pozytywnego. Dlatego tworzą RAP".
Olafa z łódzkiego duetu Panaceum, który przygotował siódme błogosławieństwo: "Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię", ksiądz poznał na katechezie w łódzkiej szkole gastronomicznej. Katechetka ostrzegła duchownego, żeby przed wejściem do klasy złożonej ze zwalczających się kibiców ŁKS i Widzewa pomodlił się, bo ona boi się tam wchodzić.
Praca nad projektem muzycznym zmusiła mnie do przeczytania kawałka Ewangelii. Zauważyłem, że to mądry, prawdziwy, mocny tekst jest - podkreśla Arti, kolega Olafa. Płycie, której premiera planowana jest tuż po wakacjach, będzie towarzyszyć książka "Siła serca kontra siła pięści". Poznamy w niej skina, który stał się dobrym mężem i ojcem, satanizującego metalowca przemienionego w radykalnego chrześcijanina oraz chuligana, który dzięki pomocy św. Jana Bosko uniknął więzienia. Planowany nakład książki i płyty - ok. 5 tys. egzemplarzy.
Ewa Ćwikła, dyrektor Gimnazjum nr 40 w Łodzi mówi, że do gimnazjalistów, którzy przeżywają trudny okres, z pewnością trafią treści opowiedziane ich językiem. Dodaje, że chętnie zaprosi raperów do szkoły. (PAP)