Hilary Mantel laureatką Nagrody Bookera
Pisarka Hilary Mantel została tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego Nagrody Bookera.
Mantel została nagrodzona za 650-stronicową powieść historyczną "Wolf Hall", której głównym bohaterem jest Thomas Cromwell, jeden z najbliższych doradców króla Henryka VIII. Jego oczyma śledzimy zawirowania spowodowane dążeniem władcy do posiadania męskiego potomka. W tym celu Henryk VIII rozwiódł się z ze swoją pierwszą żoną Katarzyną Aragońską i poślubił damę jej dworu Annę Boleyn. Doprowadziło to jednak do zerwania Wielkiej Brytanii z Watykanem, który nie zgodził się na anulowanie pierwszego małżeństwa.
Z wyróżnieniem wiąże się nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. funtów brytyjskich (około 226 tys. zł).
57-letnia Mantel uchodziła za faworytkę w gronie sześciu nominowanych do tej nagrody. Znaleźli się w nim m.in. laureaci tego wyróżnienia z poprzednich lat noblista J.M. Coetzee (Nagrodę Bookera otrzymał w 1999 r.) oraz A.S. Byatt (1990 r.). Pozostali finaliści to: Adam Foulds, Simon Mawer i Sarah Waters.
- Nasza decyzja opierała się na rozmachu tej książki, wyrazistości narracji. Autorka w niesamowity sposób stworzyła - jak to określił jeden z sędziów - współczesną powieść, która przypadkiem osadzona jest w XVI w. - powiedział w uzasadnieniu werdyktu przewodniczący jury James Naughtie.
Decyzja nie zapadła jednak jednogłośnie. W ostatnim etapie konkursu, gdy pięcioosobowe jury wybierało między dwiema książkami, trzech sędziów odpowiedziało się za powieścią Mantel.
Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 r. za anglojęzyczne powieści napisane przez obywateli Wspólnoty Narodów, Irlandii lub Zimbabwe.
Wygrana w tym konkursie postrzegana jest jako gwarancja sukcesu powieści. Ubiegłoroczny laureat Aravind Adiga sprzedał ponad 500 tys. ezgemplarzy nagrodzonej powieści "Biały tygrys", która została przełożona na 30 języków. Wzrosła również sprzedaż innych jego książek.
Jak jednak zauważają komentatorzy, powieść Mantel już przed wyróżnieniem była najlepiej sprzedającą się książką spośród sześciu nominowanych do Nagrody Bookera.