Henryka Krzywonos i Marek Plura kawalerami Orderu Uśmiechu
Henryka Krzywonos, Bohdan Butenko, Marek Plura i prof. Bohdan Maruszewski znaleźli się wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu - poinformował rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który po raz kolejny został kanclerzem kapituły Orderu Uśmiechu.
23.03.2012 | aktual.: 23.03.2012 18:31
Kapituła zakończyła swoje obrady w piątek po południu, było to jej pierwsze posiedzenie w Roku Korczakowskim. Jak poinformował Michalak, zmienił się zarząd kapituły, dołączyły do niej także cztery kolejne osoby: przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka prof. Jadwiga Bińczycka, sędzia Anna Maria Wesołowska oraz Dżulietta Kiwirkowa z Armenii i Adil Abdel Aati z Sudanu. Michalak został po raz kolejny wybrany na kanclerza kapituły.
Kapituła zdecydowała o odznaczeniu Orderem Uśmiechu m.in. Henryki Krzywonos-Strycharskiej, która zasłużyła się nie tylko jako działaczka opozycji w okresie PRL, ale także matka zastępcza i adopcyjna dla dwanaściorga dzieci, przez wiele lat prowadziła wraz z mężem rodzinny dom dziecka. Obecnie opiekuje się szkołą podstawową w Borczu, kaszubskiej wsi, którą m.in. pomogła wyposażyć, dla której zdobywała środki na wycieczki i nowy plac zabaw. O odznaczenie dla niej wnioskowali uczniowie tej szkoły.
Order Uśmiechu przyznano również wiceprezesowi Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prof. Bohdanowi Maruszewskiemu, kierownikowi kliniki kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka.
Odznaczono także posła Marka Plurę, który jest założycielem Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci "Akcent" w Katowicach i angażuje się w walkę o prawa dzieci z niepełnosprawnościami; sam jest osobą niepełnosprawną i doskonale zna potrzeby takich dzieci.
W gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu znaleźli się: znany ilustrator książek dla dzieci, autor książek i komiksów Bohdan Butenko oraz piosenkarz i kompozytor Krzysztof Cwynar, który zajmuje się również rehabilitacją przez sztukę dzieci z niepełnosprawnościami.
Order przyznano także lekarce, przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą Elżbiecie Dębskiej oraz ks. Andrzejowi Mulce, inicjatorowi i dyrektorowi Wydawnictwa Promyczek, redaktorowi naczelnemu "Promyczka Dobra", organizatorowi festiwalu piosenki dziecięcej, konkursów plastycznych, recytatorskich itp.
Kawalerem Orderu Uśmiechu został też prof. Howard Gardner z Uniwersytetu w Cambridge, twórca metody, która pozwala odkrywać i rozwijać zdolności uczniów. Order przyznano także Przemysławowi Sobieszczukowi, prezesowi Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk, które działa na rzecz dzieci z chorobą pęcherzowego oddzielania naskórka. Sam choruje na tę chorobę, ale znajduje czas, by pomagać chorym dzieciom.
- Order Uśmiechu pokazuje, że dziecko jest podmiotem, ma prawo wyboru, decydowania. To jedyne odznaczenie, o którego przyznaniu decydują dzieci - podkreślił Michalak.
Dodał, że o terminie wręczania Orderu decydują sami Kawalerowie. - Zazwyczaj każdy z nich ma swoją własną uroczystość, organizowaną przez dzieci, które go nominowały. My wysyłamy listy z informacją o odznaczeniu i prośbę o wyznaczenie czasu i miejsca dekoracji - powiedział RPD. Tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu będą mogli używać dopiero po odebraniu odznaczenia zgodnie z ustalonym ceremoniałem, któremu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny - koniecznie z uśmiechem oraz pasowanie różą.
Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. Do tej pory otrzymało go ponad 920 osób z ponad 45 krajów, wśród nich m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Marek Kotański, Jacek Kuroń, prof. Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Irena Santor, ks. Jan Twardowski, ks. Arkadiusz Nowak, Królowa Szwecji Sylwia.
Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od 2007 r. Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest Marek Michalak, który w 2008 r. został rzecznikiem praw dziecka.