Hennelowa: Brat Roger był ważną postacią
Brat Roger ze wspólnoty Taize to ważna postać,
w pewnym sensie dopełniająca się z postacią Jana Pawła II.
Wspaniale, że był, i trudno się pogodzić z tym, że odszedł - uważa
zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" Józefa
Hennelowa.
90-letni brat Roger, założyciel wspólnoty w Taize, zmarł we wtorek 16 sierpnia w wyniku trzech ciosów zadanych nożem przez 36- letnią Rumunkę. Do ataku doszło podczas wieczornych modłów w Taize, w których uczestniczyło 2,5 tys. ludzi.
Zdaniem Hennelowej, brat Roger był postacią w pewnym sensie odpowiadającą postaci Jana Pawła II i dopełniającą się z nim.
Myślę że on jest jednym z tych, którzy w XX wieku sprawiali, że Pan Bóg jeszcze znosi ten świat. Wspaniale, że był, i trudno się pogodzić, że odszedł. Niezrozumiałe jest, że w takim miejscu jak Taize mógł się wydarzyć taki gwałt - powiedziała Hennelowa.
Józefa Hennelowa spotkała brata Rogera, gdy w latach 70. przyszedł z wizytą do "Tygodnika Powszechnego". Robił wrażenie człowieka o olbrzymiej dobroci, ale nie sentymentalnej, i ogromnej tajemnicy swojego życia religijnego. To się od razu wyczuwało. Budził olbrzymie zaufanie - wspomina postać brata Rogera.
Zaznacza jednak, by brat Roger był gwiazdą. Wielu ludzi nie pamiętało, że to właśnie brat Roger zaczął spotkania z młodzieżą. Budził głębokie zaufanie i miłość, ale nigdy nie był gwiazdą. Wobec czego dziennikarze przestali się interesować Taize i spotkaniami, i dopiero rozmiar, jaki nadał temu Jan Paweł II, sprawił, że spotkania z młodzieżą stały się tematem medialnym - powiedziała Hennelowa.
Brat Roger Schutz, syn szwajcarskiego pastora kalwińskiego i Francuzki, osiadł w 1940 roku w wiosce Taize we francuskiej Burgundii, niosąc tam pomoc najpierw żydowskim uchodźcom, a potem jeńcom niemieckim. W 1949 roku wraz z sześcioma współbraćmi zaczął prowadzić klasztorny tryb życia, biorąc sobie za hasło pojednanie chrześcijan i wszystkich ludzi. W centrum zainteresowania wspólnoty znajdują się ludzie młodzi, których tysiące przybywają każdego roku do Taize na modlitwy i medytacje.
Wspólnota corocznie organizuje Europejskie Spotkania Młodych, na których młodzież spotyka się, by wspólnie modlić się, rozmawiać o pokoju i pojednaniu między chrześcijanami. Pierwsze spotkanie zorganizowano w 1978 roku w Paryżu; w Polsce odbyły się one m.in. w Warszawie (1999 r.) i Wrocławiu (1995 r.).
W dniu pogrzebu brata Rogera, w wielu kościołach w Polsce zaplanowano nabożeństwa w intencji tragicznie zmarłego, m.in. w Warszawie o godz. 21 w kościele akademickim św. Anny, a w Krakowie - o godz. 18 w kościele OO. Dominikanów. W Kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.