Hanna Gronkiewicz-Waltz przegrała z PFN. Mamy komentarz ratusza
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy oddalił wniosek prezydent stolicy, dotyczący darowizny PFN na realizację kampanii "Sprawiedliwe Sądy" - informuje Polska Fundacja Narodowa. Sąd "uznał zaangażowanie PFN w ten projekt za zgodne z prawem oraz celami statutowymi Fundacji".
15.06.2018 | aktual.: 15.06.2018 12:59
4 czerwca sąd orzekł, że kampania "Sprawiedliwe Sądy" uzyskała wsparcie finansowe PFN zgodnie z przepisami prawa i statutem oraz celem, w jakim Fundacja została powołana. Jak wynika z oświadczenia Fundacji, koszt kampanii nie przekroczył kwoty 9.000.000 złotych a ekwiwalent medialny był trzykrotnie wyższy.
- Jedną z idei kampanii, która naszym zdaniem przebiła się w opinii publicznej, było przekonanie społeczeństwa europejskiego oraz międzynarodowej opinii publicznej, iż każda władza powinna podlegać weryfikacji w ramach wyborów demokratycznych, zaś wybór składu władzy przez członków tej samej władzy jest błędnym rozwiązaniem mogącym skutkować nieprawidłowościami - powiedział po decyzji sądu prezes Fundacji Cezary Jurkiewicz w rozmowie z wPolityce.pl.
Jak wynika z oświadczenia PFN, prezydent stolicy nie wskazała żadnych konkretnych przejawów działalności fundacji, które miałyby być sprzeczne z prawem. Nie został też wskazany żaden przepis prawa, z którym działalność Fundacji miałaby być sprzeczna.
Wirtualna Polska poprosiła stołeczny ratusz o komentarz w tej sprawie. - Czekamy na pisemne uzasadnienie. Będziemy na pewno odwoływać się od tej decyzji - powiedział Bartosz Milczarczyk rzecznik prasowy UM Warszawa.
Przypomnijmy: latem 2017 roku Polska Fundacja Narodowa finansowa z pieniędzy spółek Skarbu Państwa przygotowała kampanię billboardową. Nie tylko w stolicy, ale w całej Polsce zawisły czarno-białe plakaty, które miały tłumaczyć, dlaczego reforma sądów jest kluczowa. Pod koniec września prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przeanalizowała działania fundacji i chciała sprawdzić, czy działa ona zgodnie z prawem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: wPolityce.pl/WP