Trwa ładowanie...
d46qe1u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podsumowała dwa lata swych rządów

Ukończenie budowy mostu Marii Skłodowskiej-Curie, oczyszczalni ścieków "Czajka", stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji miejskiej - uznaje za sukces pierwszych dwóch lat drugiej kadencji swych rządów w stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d46qe1u

Podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Warszawy przypomniała, że od marca przejezdny dla samochodów jest most Marii Skłodowskiej-Curie, a tramwaje wjadą na przeprawę na początku przyszłego roku. Dodała, że uruchomiono połączenie kolejowe z lotniskiem, trwa wymiana taboru autobusowego i tramwajowego. Działa już oczyszczalnia ścieków "Czajka", wyremontowano dworce kolejowe: Wschodni, Stadion, realizowane są takie inwestycje, jak budowa południowej obwodnicy Warszawy, budowa II linii metra.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że podczas obecnej kadencji zbudowano 914 mieszkań komunalnych. - Do 2013 zbudujemy kolejnych 542. Żadne inne miasto nie inwestuje tyle w mieszkania komunalne, co Warszawa - zaznaczyła. Mówiła też, że miasto prowadzi program edukacji kulturalnej, który obejmuje 100 tys. uczniów. Podkreśliła, że powstało 2 tys. miejsc w przedszkolach i 430 w żłobkach. Zaznaczyła, że w latach 2011-2012 na warszawskie szpitale i przychodnie przeznaczono 275 mln zł.

Powstają też kolejne parkingi "Parkuj i Jedź" oraz rozbudowywany jest system wypożyczalni miejskich rowerów Veturilo, a problemem braku ciągłości ścieżek rowerowych w mieście zajmie się powołany już pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej. - Transport w Warszawie staje się coraz bardziej spójny - na miarę miasta europejskiego - oceniła prezydent.

d46qe1u

Zapowiedziała, że przy Stadionie Narodowym, na plaży, powstanie klubokawiarnia, zagospodarowany zostanie Cypel Czerniakowski. Zbudowano już 10 km nadwiślańskiego szlaku rowerowego, a docelowo za dwa lata będzie to 28 km od Łomianek do Konstancina-Jeziorny - powiedziała. Wyraziła nadzieję, że na wiosnę 2013 r. rozpocznie się przebudowa bulwarów wiślanych od Centrum Nauki Kopernik do Podzamcza. Dodała, że powstaną ścieżki i punkty obserwacyjne dla miłośników ptaków.

Pytana m.in. o perspektywy ekonomiczne stolicy na najbliższe lata Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że wskaźniki makroekonomiczne zapowiadają niższy wzrost gospodarczy oraz że już teraz odnotowywany jest niższy wpływ z podatków. - W tej chwili niedobór to ponad 100 mln zł w stosunku do planów - powiedziała. - Nie sztuka zarządzać w czasie obfitości, sztuka zarządzać wtedy, gdy nie ma - zaznaczyła. Zauważyła też, że w kolejnym budżecie UE będzie promowana innowacyjność. Dlatego - jak wskazała - "musimy się przygotować, by uzyskać jak najwięcej środków w konkursach". Dodała, że będzie chciała uzyskać fundusze m.in. na budowę kolejnych stacji II linii metra oraz na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla.

Gronkiewicz-Waltz w 2010 r. kandydowała pod hasłem "Zmiany na lepsze C.D.N." Przekonywała, że miasta zarządzane wiele lat przez tego samego gospodarza rozwijają się szybciej.

Wyborcom obiecała Warszawę "przyjazną, estetyczną, dostępną i innowacyjną", w tym m.in. II linię metra, most Północny (Marii Skłodowskiej-Curie), nowe przedszkola i żłobki, modernizację szpitali i budowę Szpitala Południowego, ścieżki rowerowe, więcej bezpłatnego internetu, kolejne parkingi "Parkuj i Jedź", a także przybliżanie Warszawy do Wisły - rewitalizację lewobrzeżnego bulwaru i objęcie prawego brzegu zostanie programem ochrony przyrody. Zapowiadała też m.in. modernizację Placu Defilad, pl. Trzech Krzyży, pl. Szembeka i ul. Chłodnej.

d46qe1u

Opozycyjni radni oceniają, że prezydent Warszawy zrealizowała niewielki procent z tego, co obiecywała podczas wyborów w 2006 i 2010 r. - To kadencja straconych szans - powiedział radny SLD Sebastian Wierzbicki. Zwrócił uwagę m.in. na problemy z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz na to, że Warszawa przegrała walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. - Nie ma mostu Krasińskiego, mostu Południowego. (...) Prezydent mówi, że Warszawa jest miastem przyjaznym mieszkańcom, tymczasem 40 proc. mieszkańców Pragi nie ma toalet - wyliczał.

Na niezrealizowane obietnice, m.in. budowę obwodnicy śródmiejskiej i miejskiej, wskazał z kolei radny PiS Jarosław Krajewski. Podkreślił, że wciąż niezagospodarowane jest ścisłe centrum Warszawy. Przekonywał, że prezydent miasta przez dwa lata rządów przeznaczyła 80 mln zł na nagrody dla urzędników, natomiast nie wygospodarowała ok. 15 mln zł, by uzyskać dofinansowanie unijne na zintegrowany system zarządzania ruchem.

Gronkiewicz-Waltz pierwszy raz została wybrana na prezydent Warszawy w 2006 r.

Podziel się opinią

Share

d46qe1u

d46qe1u
d46qe1u
Więcej tematów